Klaus Iohannis, după relaxarea măsurilor: Atrag atenţia, virusul este încă în societate. Acum răspunderea revine fiecărui român

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat miercuri că autorităţile încearcă să relaxeze cât mai mult restricţiile impuse ca urmare a pandemiei de COVID-19, dar că în acest context fiecărui cetăţean îi revin responsabilităţi, precum purtatul măştii, distanţarea socială şi spălatul pe mâini.
Romania TV
03 iun. 2020, 11:22
Klaus Iohannis, după relaxarea măsurilor: Atrag atenţia, virusul este încă în societate. Acum răspunderea revine fiecărui român

„Am luat măsuri de relaxare şi vom lua în continuare. Însă atrag atenţia: virusul este încă în societate. Este foarte important să fim conştienţi de aşa-numita ‘noua normalitate’ în care vom trăi. Încercăm să relaxăm cât mai mult restricţiile, însă e clar că acum răspunderea revine fiecărui român. Purtatul măştii, distanţarea, spălatul pe mâini – rămân extrem, extrem de importante pentru a nu pierde controlul, acum, la sfârşit, asupra acestei epidemii. Vă doresc tuturor să rămâneţi sănătoşi”, a arătat preşedintele în cadrul unei declaraţii de presă susţinute la Palatul Cotroceni.

Precizările au fost făcute la finalul unei şedinţe de lucru cu premierul Ludovic Orban. 

BILANŢ CORONAVIRUS ROMÂNIA 3 IUNIE. Până astăzi, 3 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 19669 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 13800 au fost declarate vindecate și externate.

Citeşte: Ibuprofenul ar putea să fie noul tratament anti COVID-19. Medicii au anunţat un nou studiu

Totodată, până acum, 1.288 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt, Ilfov, Harghita, Tulcea și Buzău au decedat.

Epidemiologul şef al Suediei a admis că statul ar fi trebuit să impună mai multe restricţii în contextul pandemiei de coronavirus

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 152 noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 162 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 2376 de  persoane. Alte 95.549 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 459.405 de teste.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Cine e vedeta din România apărută în tribune la Real – Bayern. Cum a reacționat când a văzut arena: ”Wow! Un copil fericit!”
Capital.ro
Reguli permis de conducere în 2026. Consecințe legale pentru conducătorii auto cu permisul expirat
Playtech.ro
Cum arată locuinţele în care chiria costă 5 lei pe an. Cartierul din oraşul european atrage turişti din întreaga lume
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Povestea mai puțin cunoscută a lui Mircea Lucescu. Cum a ajuns să fie numit ”Il Luce” în Italia
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj