KLAUS IOHANNIS: „PNL va prelua puterea în 2015 sau cel mai târziu în 2016”

Noul preşedinte al României, Klaus Iohannis, a anunţat marţi că PNL doreşte preluarea guvernării în 2015, prin reconfigurarea majorităţii parlamentare.
Romania TV
18 nov. 2014, 13:47
KLAUS IOHANNIS:

Klaus Iohannis a lămurit marţi problema unei eventuale intrări a PNL la guvernare. „În ceea ce priveşte Guvernul, am văzut că au apărut politicieni care solicită schimbarea Guvernului şi ne întreabă de ce nu suntem mai vocali. Ceea ce dorim noi este o schimbare a puterii în România. Noi dorim să preluăm puterea. Nu mai există două partide. Un singur partid, PNL nou, doreşte să preia puterea. Şi acest lucru se va întâmpla în 2015 sau cel mai târziu în 2016. Nu dorim o cosmetizare a unui Guvern PSD, nu ne interesează cosmetizări de ochii lumii”, a declarat Klaus Iohannis marţi. „Aşteptăm bugetul. Este nevoie de bugetul pe 2015. Să ne arate Guvernul de unde plăteşte pomenile electorale, ce taxe şi impozite va creşte şi cum vede anul 2015”, a adăugat acesta.

Iohannis a spus că acesta este şi motivul pentru care PNL nu a cerut în aceste zile înlocuirea lui Victor Ponta din fruntea unui guvern ce ar fi condus tot de către un pesedist. Copreşedintele PNL speră ca unele forţe politice să abandoneze coaliţia guvernamentală şi să se alăture liberalilor. „Noi dorim preuarea puterii prin schimbarea arhitecturii parlamentare. Restul decurge simplu: Guvernul este demis prin moţiune de cenzură„, a spus Klaus Iohannis.

Poziţia acestuia a fost întărită şi de către Vasile Blaga. „Deja sunt poziţii divergente, contondente în interiorul unor partide. Mă gândesc doar la declaraţiile unor lideri UDMR. Când vor lua o decizie, este problema lor. Noi nu facem presiuni„, a spus Blaga.

Citeşte şi: VICTOR PONTA: Sunt hotărât să rămân în funcţia de premier. În PSD, trebuie să avem decenţa să tăcem o perioadă


DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Emilia Ghinescu, apel disperat. Întâmplarea care a întristat-o pe cântăreață: „Știu ce este în sufletul meu și al copiilor”
Fanatik.ro
Ce s-a ales de cel mai bogat român. Dumitru Dragomir a dezvăluit cu ce se ocupă în prezent Ioan Niculae, fostul patron de la Astra Giurgiu
Capital.ro
Călin Georgescu anunță că e gata pentru pedeapsă. SUA îi pot hotărî soarta: Declar public că-mi asum toate consecințele
Playtech.ro
Interdicţia primită de Mirabela Grădinaru la Palatul Cotroceni! A rămas fără cuvinte, nu se aştepta să nu aibă voie să facă un lucru banal
Adevarul
Singurii lideri europeni felicitați de Putin de Crăciun și Anul Nou. Lista este completată de șefi de stat din întreaga lume și aliați ai Rusiei
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Un român a ajuns în locuiască în Coreea de Sud și a rămas efectiv șocat de ceea ce i s-a întâmplat
MediaFlux
Controverse în CV-ul noului primar general, Ciprian Ciucu. Edilul își pune cenușă în cap
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend