Klaus Iohannis îl va decora la Cotroceni pe directorul OMS pentru Europa

Preşedintele Klaus Iohannis va participa, miercuri, la evenimentul cu tema "Schimbările climatice, relaţia om-natură şi sănătatea publică", organizat, cu ocazia Zilei Mondiale a Sănătăţii, la Palatul Cotroceni, de Administraţia Prezidenţială şi de Biroul pentru România al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS).
George Russo
06 apr. 2021, 17:28
Klaus Iohannis îl va decora la Cotroceni pe directorul OMS pentru Europa

Klaus Iohannis îl va decora pe directorul OMS pentru Europa. Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, obiectivul acestui eveniment este generarea unei dezbateri cu privire la politicile de sănătate şi protecţia mediului în contextul schimbărilor climatice.

„Discuţiile vor viza efectele schimbărilor climatice asupra sănătăţii publice, relaţia dintre degradarea mediului înconjurător şi apariţia pandemiilor, precum şi măsuri pentru a întări rezilienţa sistemului românesc de sănătate în faţa acestor provocări”, arată Administraţia Prezidenţială.

La eveniment, care va începe la ora 12,00, vor mai participa directorul regional al Biroului pentru Europa al OMS, dr. Hans Kluge, reprezentanţi ai Programului Naţiunilor Unite pentru Mediu, ai Parlamentului European, precum şi membri ai Guvernului şi Parlamentului României.

Klaus Iohannis a promulgat legea prin care un imobil aflat în administrarea Societăţii Române de Televiziune în domeniul public al municipiului Bucureşti în scopul construirii Spitalului metropolitan

Legea privind aprobarea ordonanţei prevede că spitalul Metropolitan va fi construit de Primăria Capitalei pe un teren care va fi transmis din administrarea Societăţii Române de Televiziune în domeniul public al municipiului Bucureşti.

Actul normativ are ca obiect de reglementare aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 23/2018, notează Agerpres.

Suprafaţa imobilului, situat în Şoseaua Pipera nr. 63 – 65, este de 47.155 metri pătraţi.

Potrivit sursei citate, municipiul Bucureşti, prin Consiliul General, va prelua de la SRTv investiţii nefinalizate în valoare de 944.844 lei, contravaloarea lor urmând să fie achitată televiziunii publice în termen de 30 de zile de la intrarea în vigoare a ordonanţei. Legea mai prevede că, dacă în termen de 5 ani de la încheierea protocolului nu au fost demarate de către beneficiar investiţiile necesare Spitalului metropolitan, imobilul revine în domeniul public al statului şi în administrarea Societăţii Române de Televiziune.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, după ce FMI şi-a îmbunătăţit prognoza privind economia României: „Creşterea este doar pe hârtie. Pentru români este doar sărăcie!”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
După zvonurile despărțirii a venit și confirmarea. Soția fotbalistului a anunțat că au divorțat după 13 ani de relație
Capital.ro
Pensii 2026: verificarea vechimii în muncă. Stagiul minim de cotizare pentru pensia la limită de vârstă
Playtech.ro
Orașele din România unde populația scade cel mai rapid. Județele care pierd cei mai mulți locuitori de la un an la altul
Adevarul
Imagini revoltătoare de la nunta a doi adolescenți, plimbați pe stradă pe cabina unui TIR. „Am crezut ca sunt păpuși... Ce e asta, oameni buni?”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
S-a enervat în direct și l-a făcut praf după Craiova - U Cluj 5-0: ”Penibil!”
MediaFlux
480 de lei în plus la pensie. E obligatoriu până la această dată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi