Klaus Iohannis, mesaj pentru Diaspora: Să nu vină în acest an acasă de sărbatori

Preşedintele Klaus Iohannis le cere românilor din străinătate "să nu vină în acest an acasă de sărbători". "Ce rost ar avea să vină, ca să ajungă în carantină sau în izolare pentru cel puțin două săptămâni?", a spus Iohannis într-o videoconferință cu autoritățile.
Alina Andrei
19 mart. 2020, 11:03
Klaus Iohannis, mesaj pentru Diaspora: Să nu vină în acest an acasă de sărbatori

Președintele Klaus Iohannis a făcut joi un apel la românii din străinătate să nu vină acasă de Paști pentru că cei mai mulți vor intra în autoizolare sau carantină.

„Un cuvânt doresc să spun și despre românii din afara granițelor, despre românii din diaspora. Se apropie sărbătorile pascale. Trebuie să le spunem cu tristețe, dar și cu sinceritate, să nu vină în acest an acasă de sărbători. În Europa practic nu se mai poate circula. Este foarte, foarte complicat. Iar atunci când totuși vin în țară, conform normelor în vigoare stabilite de experți, ei trebuie să intre direct în izolare sau în carantină, de la caz la caz. Și atunci ce rost ar avea să vină, ca să ajungă în carantină sau în izolare pentru cel puțin două săptămâni?”, a spus Iohannis într-o videoconferință cu autoritățile.

„Așadar, transmiteți pe toate canalele: românii din afara granițelor ne sunt dragi. Ne dorim să-i vedem, ne-am dori să fim împreună, dar în acest an, de aceste sărbători nu se poate. Este trist, dar trebuie să fim sinceri pentru a nu crea așteptări care pe urmă nu se împlinesc”, a mai spus Klaus Iohannis.

Şeful statului a mai spus că „este foarte important să întelegem gravitatea situatiei, sa nu cadem in panica, depresie”.

DailyBusiness
Avionul lui Donald Trump, întors din drum spre Davos din cauza unei probleme electrice. Președintele SUA a schimbat aeronava
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Noul director general al Apelor Române a solicitat executarea silită a instituției pe care o conduce. Ce daune materiale a cerut
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Schimbări importante pentru cine cumpără maşini second-hand. Taxele din 2026
Adevarul
Fiul de miliardar o ține în joc pe Simona Halep. Fosta campioană, implicată în organizarea turneului de la Cluj
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fotbalistul român care era ”un fel de geniu”, dar a ajuns la închisoare: ”Nu avea disciplină și seriozitate”
MediaFlux
Iohannis nu scapă! Tribunalul Sibiu a admis cererea ANAF privid cealaltă jumătate a casei care a aparținut cuplului prezidențial
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day