Klaus Iohannis: Obiectivul meu pentru 2019 este câştigarea unui al doilea mandat de preşedinte. Nu mă tem de niciun contracandidat

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, vineri, că obiectivul său personal pentru anul 2019 este câştigarea unui nou mandat la Cotroceni. El a spus că este optimist şi nu se teme de nicun contracandidat, inclusiv Liviu Dragnea.
Romania TV
04 ian. 2019, 10:35
Klaus Iohannis: Obiectivul meu pentru 2019 este câştigarea unui al doilea mandat de preşedinte. Nu mă tem de niciun contracandidat

”La sfârşitul anului vom avea alegeri prezidenţiale şi reiterez ce am mai spus: voi intra în competiţie pentru un nou mandat de preşedinte”, a declarat Klaus Iohannis.

Preşedintele s-a arătat foarte optimist şi a precizat că nu se teme de niciun contracandidat, inclusiv Liviu Dragnea.

„Obiectivul meu este câştigarea unui al doilea mandat. Sunt foarte optimist. Nu mă tem de niciun contracandidat. Cred că orice cursă electorală are un parcurs. E important ce doresc alegătorii. La finele lui 2019 vom şti ce preşedinte îşi doresc românii”, a mai spus preşedintele.

El a enumerat câteva dintre obectivele sale: ”o mai profundă şi mai bună integrare europeană, consolidarea posturii în cadrul NATO şi, poate, chiar reuşim în cursul acestui an să avem o întărire a prezenţei NATO pe flancul estic, ceea ce, cu siguranţă, ar fi bine şi foarte bine pentru noi”.

”Unul din obiectivele mari foarte importante pentru mine şi în anul 2019 este consolidarea statului de drept în România, asta însemnând, evident, printre altele şi continuarea în forţă a luptei împotriva corupţiei. Personal, obiectivul meu pentru alegerile prezidenţiale este câştigarea unui al doilea mandat de preşedinte al României”, a spus şeful statului.

Citeşte şi: Klaus Iohannis: Voi refuza propunerile pentru ministerele Transporturilor şi Dezvoltării. Nu îl voi revoca pe Augustin Lazăr

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Florin Prunea s-a întâlnit cu Dan Petrescu la Mamaia. A urmat un dialog incredibil: ”Tu ești sănătos la cap?” / ”Ce vrei să fac?”
Capital.ro
Alexandru Nazare vine cu vești despre pensii și CASS. Ce se întâmplă cu indexarea și contribuția pentru mame
Playtech.ro
Mai mulţi turişti din Grecia au ajuns la spital după ce au fost muşcaţi de peștele-iepure. Cum arată şi la ce să fii atent
Adevarul
Subiectele de la Evaluarea Națională 2026, publicate pe rețelele sociale în timpul examenului
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Uluitor! Florin Prunea s-a întâlnit recent cu Dan Petrescu și a rămas șocat: 'Am început să plâng. Știți ce făcea la masă?'
MediaFlux
Scrisoarea celor 23 din PNL: Aripa Veștea respinge ultimatumul lui Bolojan și cere încetarea „linșajului politic” intern
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?