Klaus Iohannis, reacţie la intenţia lui Dacian Cioloş de a candida la alegerile prezidenţiale din 2019

Liderul +PLUS, Dacian Cioloș, a susținut, într-un interviu, că în cazul în care partidul va considera util, el va candida la prezidențiale, dar și la alte alegeri din următorii doi ani. Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, luni, la Palatul Cotroceni, referindu-se la posibila candidatură a lui Dacian Cioloş la alegerile prezidenţiale, că nu doar că l-a propus premier, ci l-a şi promovat, ceea ce reprezintă ”un pic mai mult decât o susţinere”.
Romania TV
14 ian. 2019, 16:10
Klaus Iohannis, reacţie la intenţia lui Dacian Cioloş de a candida la alegerile prezidenţiale din 2019

„Cred că este foarte bine să îşi prezinte fiecare oferta electorală. Dacă este bine, sigur că este bine să avem candidaţi la prezidenţiale. De asta ne-am luptat în decembrie 1980: să avem libertatea de alege şi de a fi aleşi. (…) Nu l-am susținut, l-am propus și l-am promovat. A fost mai mult decât o susținere și cred că a făcut o figură bună în timpul acelui mandat.”, a spus președintele Klaus Iohannis când a fost întrebat cum comentează o eventuală înscriere a lui Cioloș în cursa pentru Palatul Cotroceni.

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Afecțiunea cu care se confruntă soția lui Florinel Coman. Ioana a dezvăluit totul abia acum
Capital.ro
S-a aflat planul lui Călin Georgescu. Decizia care schimbă tot: Va fi succesul propriu
Playtech.ro
Dacă am executare silită, pot achiziţiona o locuinţă? Ce spune legea
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai