Klaus Iohannis: „Solicit demisia premierului”/ Victor Ponta: „Doar Parlamentul poate să mă demită”

Preşedintele Klaus Iohannis a cerut vineri demisia premierului Victor Ponta după ce împotriva acestuia DNA a pornit urmărirea penală pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală în formă continuată şi spălarea banilor în dosarul Turceni - Rovinari.
Iulian Tudor
05 iun. 2015, 10:08
Klaus Iohannis:

Klaus Iohannis a declarat la conferinţa de presă susţinută vineri că solicită demisia prim-ministrului.

Citeşte şi: Victor Ponta prezintă documente pe Facebook după audieri: Situaţia este clară din punctul meu de vedere

„După părerea mea este o situaţie imposibilă pentru România pentru ca premierul să fie învinuit pentru fapte penale.

Pe de altă parte, cel mai rău lucru pentru România este o criză politică. Având în vedere toate acestea, solicit demisia premierului Victor Ponta. Aceste consideraţiuni şi solicitarea de demisie le-am comunicat premierului într-o discuţie pe care am avut-o acum câteva minute”, a declarat Klaus Iohannis.

În replică, Victor Ponta a avut un mesaj pe Facebook în care anunţă că nu-şi va da demisia: „Am avut cu Presedintele Iohannis o discutie institutionala extrem de corecta si civilizata! Respect pozitia sa publica dar am fost numit in functie de Parlamentul Romaniei si doar Parlamentul poate sa ma demita! Cred ca respectarea principiilor constitutionale este esentiala pt societatea noastra si in niciun caz nu pot accepta ca un procuror DNA este deasupra Parlamentului, Guvernului si a cetatenilor acestei tari! Asta ar insemna dictatura si cred ca la peste 25 ani dupa 1989 ar fi o mare eroare pt noi toti!” 

Victor Ponta, după întâlnirea cu Klaus Iohannis: Doar Parlamentul poate să mă demită

Victor Ponta este urmărit penal de DNA pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală în formă continuată şi spălarea banilor în dosarul Turceni – Rovinari, fapte pe care le-ar fi săvârşit în perioada în care era avocat. Premierul a fost chemat vineri dimineaţă la sediul DNA pentru a i se aduce la cunoştinţă acuzaţiile. La ieşirea de la DNA, Victor Ponta a declarat că a fost chemat pentru a fi informat că are calitatea de suspect în dosarul senatorului PSD Dan Şova.

În comunicatul DNA se arată că procurorul șef al DNA inițiază procedura de sesizare a Camerei Deputaților, pentru formularea cererilor de efectuare a urmăririi penale față Ponta Victor-Viorel, deputat, care în perioada în care se presupune că a săvârșit infracțiunile de conflict de interese a îndeplinit funcția de prim-ministru.

Citeşte şi: Premierul Victor Ponta, URMĂRIT PENAL de DNA: „Am calitatea de suspect în dosarul lui Dan Şova

Chemarea premierului Victor Ponta la DNA are loc exact în ziua în care PNL depune moţiunea de cenzură în Parlament. Cu doar o oră înainte, Victor Ponta publica un mesaj pe Facebook, în care vorbea despre lupta politică dusă în Parlament, nu la DNA.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Cum s-a ales Mitică Dragomir cu funcție de general fără o zi de instrucție în viața lui! „Am avut pistol, dar n-am tras niciodată”
Capital.ro
Asociația de proprietari decide! Devine obligatoriu pentru toți proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Cea mai importantă ramură dintr-un pom: la ce să fii atent când tai copacii din grădină
Adevarul
Câte kilograme sunt normale și de ce greutatea ideală nu există. Medic: „Circumferința taliei poate spune mai mult decât cântarul”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Ce aduce Luna Nouă în Capricorn din 18 ianuarie 2026. 3 zodii vor fi direct afectate
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend