Kremlinul lansează un nou atac la adresa Occidentului! Ce spun trompetele lui Putin despre folosirea armelor nucleare

Kremlinul ripostează după ce Occidentul l-a acuzat pe președintele Vladimir Putin că ar fi amenințat din nou cu folosirea armei nucleare. Trompetele lui Țarului de la Kremlin au reacționat imediat și au avut un mesaj extrem de dur pentru vecinii lor din Vest.
Alina Costache
14 mart. 2024, 19:43
Kremlinul lansează un nou atac la adresa Occidentului! Ce spun trompetele lui Putin despre folosirea armelor nucleare
Kremlinul lansează un nou atac la adresa Occidentului!

Kremlinul lansează un nou atac la adresa Occidentului! Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a declarat miercuri într-un interviu pentru postul public de televiziune Rossia-1 că armele, inclusiv cele nucleare există pentru a le folosi.

Citește și Dmitri Medvedev aruncă o nouă bombă despre pacea în Ucraina! Ce trebuie să facă Kievul pentru ca Putin să oprească războiul

Kremlinul lansează un nou atac la adresa Occidentului!

”Avem propriile noastre principii”, a declarat Vladimir Putin.

La scrut timp, după declarațiile aberante ale dictatorului de la Moscova, secretarul de presă al Casei Albe, Karine Jean-Pierre, a declarat că președintele Joe Biden este cu siguranță este conștient de comentariile lui Putin.

Mai mult, reprezentanta Casei Albe a acuzat regimul de la Moscova că apelează la o retorică nucleară necugetată şi iresponsabilă asupra conflictului ucrainean.

De asemenea, Pierre a ținut să precizeze că SUA nu vede o posibilă folosire a armelor nucleare de către Rusia pe frontul din Ucraina.

”Nu am văzut niciun motiv pentru a ne ajusta propria postură nucleară şi nici vreun semn că Rusia se pregăteşte să folosească o arma nucleară în Ucraina”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karine Jean-Pierre.

Nici bine nu și-au încheiat americanii discursul că Moscova a reacționat imediat și a dezmințit acuzațiile Occidentului.

Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului a afirmat că Occidentul a denaturat în mod deliberat cuvintele liderului rus despre utilizarea armelor nucleare.

”Aceasta este o denaturare deliberată a contextului și o reticență de a-l asculta pe președintele Putin. De fapt, Putin nu a făcut nicio amenințare cu privire la utilizarea armelor nucleare în acest interviu.

Președintele a mai vorbit despre motivele care pot determina ca folosirea armelor nucleare să fie inevitabilă. Acestea sunt motivele care sunt indicate în documentele noastre relevante, care sunt binecunoscute în întreaga lume”, a afrimat Dmitri Peskov, potrivit Fox News.

Experții în politică militară spun că doctrina militară a Rusiei prevede posibilitatea folosirii armelor nucleare în cazul unui atac asupra sa cu astfel de arme ori cu alte tipuri de arme de distrugere în masă.

Citește și Alegeri în Rusia 2024. Cine sunt „contracandidaţii” lui Putin şi care sunt planurile şefului de la Kremlin după ce va fi reales

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Cristiano Bergodi, replică dură după declarațiile virulente ale lui Daniel Pancu: „Sunt 50 la sută român! Nu mai vreau să aud de el!”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în muzica populară din România. S-a stins o mare cântăreață. Toată lumea a iubit-o
Playtech.ro
2027 va fi cel mai cald an din istorie. Fenomenul extrem care amenință echilibrul climatic
Adevarul
Capcana armistițiului în Ucraina. Visul lui Zelenski versus termenul american din iunie: „Asta e lecția de care trebuie să ținem cont”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Lista procurorilor care candidează la șefia marilor parchete a fost publicată de MJ. Cine vrea funcții la Parchetul ÎCCJ, DNA și DIICOT. Decizia finală, în mâna lui Nicuşor Dan
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj