Kremlinul neagă orice amestec în campania electorală pentru prezidenţialele din Statele Unite

Kremlinul a dezmințit miercuri orice amestec în campania electorală americană în replică la o afirmație a președintelui Barack Obama, care nu a exclus posibilitatea ca Rusia să încerce să influențeze scrutinul din SUA în favoarea candidatului republican Donald Trump.
Filip Stan
27 iul. 2016, 12:24
Kremlinul neagă orice amestec în campania electorală pentru prezidenţialele din Statele Unite

Kremlinul dezminte orice amestec în campania electorală din SUA. ‘Președintele Putin a declarat în mai multe rânduri că Rusia nu s-a amestecat niciodată și nu se amestecă în afacerile interne ale unei țări, în special în procesele electorale ale altor țări’, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, răspunzând unei întrebări legate de declarațiile lui Barack Obama de pe postul NBC.

‘Dacă vrem să vorbim despre suspiciuni la adresa unei alte țări, ar trebui măcar să fim concreți și exacți. Să enunți ipoteze denunță lipsa unei abordări constructive’, a mai spus purtătorul de cuvânt de la Kremlin, subliniind că Moscova este ‘foarte atentă să evite orice acțiune, orice cuvânt care ar putea fi considerate un amestec direct sau indirect în campania electorală’, informează Agerpres.

Citeşte şi SUA: Obama crede că Rusia ar fi fost în spatele piratării email-urilor democraţilor

‘Acest lucru îmi amintește de un loc în care toți își spun unii altora coșmarurile și apoi devin înspăimântați de ele’, a mai spus Dmitri Peskov despre acuzațiile lansate la adresa Rusiei de politicienii americani.

Reacția Kremlinului intervine după declarațiile lui Obama de pe postul NBC News, unde președintele american a apreciat că este ‘posibil’ ca Rusia să încerce să influențeze alegerile prezidențiale în favoarea candidatului republican.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
”De ce nu m-a luat Dumnezeu pe mine?”. Mitică Dragomir, dezvăluiri cutremurătoare despre moartea fiului său cel mare
Capital.ro
CNAS lansează o aplicație care arată cum funcționează spitalele din România. Datele vor fi publice pentru toți
Playtech.ro
Cât costă o zi la NIBIRU Costinești. Cât plătesc turiștii pentru festivalurile anunțate de Selly și ce surprize îi așteaptă
Adevarul
Asul din mâneca dascălilor după ce CCR a respins creșterea cuantumului plății cu ora: „Corectarea măsurilor de austeritate nu mai poate fi amânată”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Datele românilor, vândute de hackeri. O instituție importantă e blocată de trei zile
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România