Kristalina Georgieva este confirmată în funcţia de director general al FMI

Economista bulgară Kristalina Georgieva a fost confirmată miercuri în funcţia de director general al Fondului Monetar Internaţional, a anunţat Fondul, devenind prima persoană dintr-o ţară emergentă care va conduce instituţia financiară internaţională, transmite news.ro.
Romania TV
25 sept. 2019, 20:27
Kristalina Georgieva este confirmată în funcţia de director general al FMI

”Sunt profund onorată că am fost selectată ca director general al FMI şi recunoscătoare pentru încrederea acordată de membrii Fondului şi board-ul executiv. Doresc să o apreciez pe predecesoarea mea Christine Lagarde, un mare lider şi o prietenă dragă, a cărei viziune şi muncă neobosită au contribuit atât de mult la continuarea succesului Fondului”, a afirmat Georgieva într-un comunicat.

Georgieva a mai afirmat că FMI este o instituţie unică, cu o istorie extraordinară şi cu angajaţi de clasă mondială.

”Am o încredere fermă în mandatul Fondului de a contribui la stabilitatea economiei mondiale şi a sistemului financiar prin intermediul cooperării internaţionale. În opinia mea, rolul Fondului nu a fost niciodată mai important”, a arătat Georgieva.

Aceasta a mai afirmat că prioritatea imediată a Fondului este de a ajuta ţările să minimizeze riscurile crizelor şi să fie pregătite să facă faţă scăderii economice.

”Cu toate acestea, nu trebuie să scăpăm din vedere obiecitvul nostru pe termen lung, de a susţine politicile monetare, fiscale şi structurale solide pentru a construi economii mai puternice şi a îmbunătăţi vieţile oamenilor. Aceasta înseamnă rezolvarea unor probleme precum inegalităţile, riscurile climatice şi schimbările tehnologice rapide”.

Georgieva, un politician de centru-dreapta care a crescut în Bulgaria în perioada comunismului, şi-a construit reputaţia în timpul activităţii sale la Banca Mondială, unde a fost în concediu fără plată din postul de director general în timpul procesului de nominalizare la FMI.

Aceasta a lucrat şi la Comisia Europeană, unde s-a remarcat ca o persoană tenace şi directă, o susţinătoare a egalităţii de gen şi un lider al luptei cu schimbările climatice.

Georgieva o înlocuieşte pe Christine Lagarde, care va deveni preşedinte al Băncii Centrale Europene.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
Eliminarea FCSB-ului a intrat în istoria negativă a cupelor europene. Recordul uluitor bătut de România
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru pensii. Românii ar putea ieși mai târziu din câmpul muncii. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Poți depăși o mașină de Poliție care circulă încet? Ce spune Codul Rutier
Adevarul
„Taxa de loialitate” la abonamente: de ce plătești mai mult dacă ești client vechi
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Raisa este fetița care și-a pierdut viața în tragedia rutieră din Cluj! Mama acesteia este sfâșiată de durere: „Te iubim, Raisuca noastră!”
iamsport.ro
Românul vândut pe 3.000.000 de euro, văzut drept viitor titular al naționalei: ”Poate fi o soluție!”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu zodiile de Pământ după Luna Nouă. Taurii, Fecioarele și Capricornii intră într-o perioadă de transformări importante
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România