Laura Vicol vrea scoaterea din politică a celor condamnați pentru agresiuni sexuale

Președintele Comisiei Juridice din Camera Deputaților, social-democrata Laura Vicol, a declarat, în cadrul unei emisiuni tv, că pe ordinea de zi a următoarei ședințe de comisie se va afla un proiect menit să interzică participarea la alegeri a celor care au fost condamnați pentru infracțiuni sexuale.
Filip Stan
10 dec. 2021, 17:36
Laura Vicol vrea scoaterea din politică a celor condamnați pentru agresiuni sexuale

În prezent, interzicerea unor drepturi electorale se decide de către fiecare instanță de judecată, neexistând o practică unitară în acest sens, lucru care ar urma să fie clarificat de acest proiect.

Laura Vicol a anunțat și intenția de a promova un proiect de lege care privește infracțiunile sexuale împotriva minorilor.

”Am pe ordinea de zi un proiect prin care aleșii locali condamnați pentru infracțiuni de natură sexuală să aibă interdicția de a mai candida. Pentru că, în acest moment, o instanță poate decide ca un cetățean cu o condamnare de acest fel să poată participa sau nu la alegeri. Prin noul proiect, cineva condamnat pentru o astfel de infracțiune (n.r.-sexuală) nu va mai avea posibilitatea de a candida.

Din punctul meu de vedere, nu doar că acești oameni nu au ce căuta în funcții politice, nu au ce căuta în societate, în general. Sunt infracțiuni foarte grave, care ar trebui sancționate extrem de dur. Una dintre inițiativele legislative la care lucrez vizează și infracțiunile sexuale care au drept victime minorii” a spus președinta Comisiei Juridice din Camera Deputaților, în cadrul unui interviu acordat unei televiziuni centrale.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Bombă în Pro TV. Măruță e OUT după 18 ani. Prima reacție a prezentatorului
Capital.ro
Data până când sunt permise centralele de apartament. Până când mai pot fi folosite în România
Playtech.ro
Care este diferența de preț pe factură dacă ridici temperatura în casă de la 19°C la 23°C în ianuarie 2026
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend