Leguma aflată în grădină care te poate otrăvi. Dezvăluirile făcute de specialiști

O legumă aflată în grădină te poate otrăvi. Specialiștii au atras atenția, explicând motivele pentru care poate deveni periculoasă.
Alina Costache
10 iun. 2025, 10:51
Leguma aflată în grădină care te poate otrăvi. Dezvăluirile făcute de specialiști

O legumă aflată în grădină te poate otrăvi. Specialiștii au atras atenția, explicând motivele pentru care poate deveni periculoasă.

Mai exact, este vorba despre dovlecel, una dintre cele mai iubite legume pe care le putem consuma pe timp de vară. Dovleceii sunt foarte buni pentru dietă, dar există și momente în care pot fi otrăvitori.

Citește și: Leguma minune care îți reglează glicemia. Este foarte ieftină, iar românii o consumă des pe perioada verii

O legumă aparent inofensivă, ușor de cultivat în grădina proprie și des întâlnită în alimentația de zi cu zi, ar putea ascunde un risc real pentru sănătate. Totuși, între anii 2012 – 2016, mai mult de o persoană a fost otrăvită pe săptămână din cauza consumului acestei legume, arată datele publicate de Le Journal du Net.

În fiecare an, autoritățile sanitare vin cu alerte referitoare la acest fenomen, dar puțini grădinari amatori știu adevăratul pericol. Este vorba despre leguma dovlecel, dar și alte varietăți din familia cucurbitaceelor, care include dovlecii, dovleacul plăcintar, butternut-ul și chiar soiurile decorative.

Problema adevărată apare atunci când are loc hibridizarea sălbatică, un proces natural prin care plantele din aceeași specie se încrucișează. Dovleceii au o particularitate biologică: fiecare plantă dezvoltă atât flori masculine, cât și feminine, dar acestea nu înfloresc simultan. Astfel, se creează condiții propice pentru transferul de polen între plante diferite, ceea ce duce la apariția unor noi soiuri hibride.

În mare parte, acest fenomen este simplu, dar în anumite cazuri, hibridizarea între plantele comestibile și cele decorative poate da naștere unor exemplare cu aspect perfect normal, dar cu conținut crescut de cucurbitacine, substanțe toxice, naturale, cu un gust amar și un efect extrem de nociv asupra sistemului digestiv. Cele mai comune specii de dovlecei cultivate în grădini sunt următoarele:

  • Cucurbita maxima, care include dovleci mari și dovlecei de toamnă;
  • Cucurbita moschata,  precum dovleacul butternut;
  • Cucurbita pepo, din care fac parte dovleceii clasici, pattypan sau soiurile decorative.

Cu toate că încrucișările între specii sunt rare, hibridizarea în cadrul aceleiași specii este des întâlnită, mai ales în grădinile unde se cultivă mai multe tipuri de cucurbitacee în același spațiu.

Citește și: Leguma violet care este atât de rară încât oamenii au început să vândă falsuri. Ce gust are și de unde poate fi cumpărată

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Mirel Rădoi a plecat la vestiare înainte de finalul derby-ului U Craiova – Rapid 2-2. După ce s-a întors, antrenorul a oferit imaginile serii. Foto
Capital.ro
Reguli pentru românii cu casa la curte. Lege pentru gard și pomii din curtea vecinului. Se poate dispune executare silită
Playtech.ro
Ajutor de încălzire 2025–2026. Cât timp vor primi românii bani pentru căldură
Adevarul
De ce suntem percepuți ca fiind mai atractivi atunci când mâncăm usturoi? Ce alimente produc cele mai puțin sexy mirosuri
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Alocații și indemnizații noiembrie 2025. Când intră banii pentru milioane de persoane
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai