Legume care nu trebuie puse niciodată la frigider. Află de ce

Există anumite alimente care nu trebuie păstrate la frigider, întrucât li se modifică gustul, şi nu în bine.
Romania TV
13 mart. 2012, 08:59
Legume care nu trebuie puse niciodată la frigider. Află de ce

Cel mai simplu este să luaţi exemplul supermarketurilor: dacă magazinele nu păstrează anumite fructe şi legume la frigider, nici noi nu ar trebui să facem asta.

Legumele care sunt cel mai frecvent puse la frigider, deşi nu trebuie, sunt ceapa, cartofii şi roşiile. Acestea sunt mult mai delicioase dacă sunt păstrate la temperatura camerei.

Cartofii

Frigiderele sunt mult prea reci pentru cartofi şi acest lucru cauzează transformarea amidonului în zahăr. Ei devin, astfel, dulci când sunt gătiţi şi nu într-un mod bun. Acest zahăr în plus înnegreşte prematur cartofii când sunt pregătiţi, devenind un pic mai proşti la gust. Companiile producătoare recomandă păstrarea cartofilor într-un loc răcoros şi întunecat. Dacă sunt păstraţi astfel, pot rămâne proaspeţi pentru 1-3 săptămâni.

Roşiilea

Şi roşiile au o reacţie proastă faţă de frig: se fac mult mai moi. Când punem roşiile la frigider, membranele din pereţii celulelor sunt vătămate, fapt ce duce la crearea unei texturi moi. Roşiile pot fi păstrate la temperatura camerei, departe de lumina soarelui.

Ceapa

Ceapa, precum roşiile, devine moale la frigider. În plus, aroma sa se va răspândi şi pe alimentele de lângă ea. Cel mai bine este să păstrăm ceapa într-un loc uscat, până când o tăiem. După ce o tăiem, trebuie pusă la frigider, însă acoperită. Va rezista câteva zile.

Şi mai important: niciodată să nu ţineţi ceapa şi cartofii împreună. Ambele pot elibera gaze, care vor le vor strica mai repede.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Jucătorul pierdut gratis de UTA și-a găsit echipă în SuperLiga. Cu cine semnează puștiul cu o poveste de film. Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți