Legume şi fructe recomandate diabeticilor

Persoanele care suferă de diabet au nevoie de un regim alimentar special şi cu grijă ales. Medicul nutriţionist Corina Zugravu a declarat, pentru RTV.NET, care sunt fructele şi legumele indicate diabeticilor.
Marilena Vili
02 iun. 2012, 07:36
Legume şi fructe recomandate diabeticilor

Legumele şi fructele se pot clasifica în funcţie de concentraţia carbohidraţilor din compoziţie. Astfel că, cele care au sub 4% carbohidraţi pot fi consumate fără limite de către diabetici. Celelalte trebuie consumate, însă în cantităţi limitate de toleranţă la glucoză a persoanei respective şi numai după sfatul medicului”.

Nutriţionistul precizează că fructele care sunt mai puţin dulci sunt indicate persoanelor care suferă de diabet. Dintre legume, sunt recomandate cele de sezon.

„Dintre fructe, diabeticii pot consuma cireşele de mai, anumite soiuri de mere şi de pere acrişoare(de exemplu, merele renete), grapefruit, fructe de pădure, mai ales dacă nu sunt foarte dulci (de exemplu, măceşe, coacăze, mure, fragi). Acestea pot fi consumate în cantităţi mari, fără a fi cântărite. Pentru restul fructelor este nevoie de cântar şi de consum în funcţie de toleranţă la glucoză. Dintre legume, cele de vară de la noi pot să fie consumate fără restricţii: salata de orice fel (inclusiv rucola, etc), andive, roşii, castraveţi, dovlecei, vinete, varză, stevie, spanac, lobodă, urzici”, a declarat, pentru ROMÂNIATV.NET, Corina Zugravu.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
”Am simțit că tata a fost acolo, lângă noi”. Fiica lui Diego Maradona, în lacrimi după ce Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale
Capital.ro
România conduce clasamentele Eurostat la mulți indicatori negativi. Radu Georgescu: Cea mai mare inflație, cea mai mare scădere a consumului, cea mai mare scădere a puterii de cumpărare
Playtech.ro
Cât costă o zi la NIBIRU Costinești. Cât plătesc turiștii pentru festivalurile anunțate de Selly și ce surprize îi așteaptă
Adevarul
Asul din mâneca dascălilor după ce CCR a respins creșterea cuantumului plății cu ora: „Corectarea măsurilor de austeritate nu mai poate fi amânată”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Victor Pițurcă și-a ales favorita la câștigarea SuperLigii: ”Are prima șansă!”. Ce echipă nu vede bine: ”A pierdut jucători importanți”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind suspendarea lui Nicușor Dan. Alegerile anticipate, o variantă
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România