Legumele și fructele s-au scumpit la începutul toamnei. Murăturile vor fi mai puține decât anul trecut

A început toamna, iar preţul legumelor şi fructelor de sezon este mai mare ca niciodată. Seceta din lunile de vară a făcut ca producția să fie mult mai mică, iar legumicultorii cresc prețurile pentru a își scoate cheltuielile pentru lucrările efectuate. Murăturile vor fi mai puține decât anul trecut pentru că mulți români nu-și vor mai putea permite să cumpere fructe pentru gemuri și compoturi sau legume pentru a le pune la murat sau pentru zacuscă sau alte conserve pentru iarnă.
Alina Costache
11 sept. 2024, 09:07
Legumele și fructele s-au scumpit la începutul toamnei. Murăturile vor fi mai puține decât anul trecut

Preţul legumelor şi fructelor de sezon este mai mare decât în anii trecuți. Gospodinele care pun murături ajung să plătească pentru legume dublu față de anul trecut.

În piețele din București, un kilogram de roșii se vinde cu 10 sau chiar 12 lei, dublu față de anul trecut. Și castraveții sunt de două ori mai scumpi, chiar și 8 lei kilogramul. Gogoșarii și ardeii kapia costă 10 lei în piețe, cu 30% mai mare decât anul trecut, potrivit antena3.ro.

Și conopida s-a scumpit cu un leu anul acesta decât în 2023.

Ceapa se vinde la 5 lei kilogramul, la fel și cartofii, iar acestea sunt produse care acum câțiva ani se vindeau chiar și la 2 lei.

Cei care vor pune murături anul acesta vor plăti dublu. De exemplu, pe 25 de kg de castraveți acum oamenii dau 200 de lei, iar anul trecut aceeași cantitate costă doar 100 de lei.

Citește și: Cât costă un kilogram de gogoșari în piață. Rețetă pentru cele mai gustoase murături

 

Seceta aduce scumpiri și la alimentele de bază

Se anunţă scumpiri în serie și la alimentele de bază. De la ulei, făină, legume, lactate sau carne, toate vor costa mai mult. Experţii din industria alimentară estimează majorări de la 15%.

În toată ţara, producţia de cartofi este cu 40% mai mică decât cea de anul trecut. Şi la fel se întâmplă şi cu culturile de grâu, porumb şi floarea soarelui. Milioane de hectare au fost pârjolite de secetă.

Experții în alimentație se așteaptă ca preţurile de la raft să crească în perioada următoare pentru alimente de bază, cum ar fi făină, mălai sau ulei, dar şi pentru alte categorii de produse, spre exemplu lactate, carne sau ouă.

Citește și: Fructul pe care gospodinele pricepute îl adaugă în butoi la pregătirea murăturilor. Le intensifică aroma și gustul

„Un 10-15% pe medie cred că probabil cu influenţe mai mari la legume şi fructe. Seceta a cam fost peste tot. Este pe de o parte fenomenul Ucraina care a blocat preţul fermierilor români.Şi puterea de cumpărare foarte scăzută, discutând efectiv despre creşterea preţului la materia primă”, a declarat Dragoș Frumosu, expert Industria alimentară, citat de jurnalul.ro.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi detalii în cazul româncei găsite moartă în lada patului, în Italia. Fiul ei de 6 ani, posibil martor-cheie în anchetă
Fanatik.ro
Adrian Rădulescu, interviu despre transformarea lui David Popovici: „Cele 8 kg de masă activă l-au făcut să înoate mai repede!” Ce spune de cantonamentul cu Pan Zhanle şi recordurile mondiale ţintite
Capital.ro
Grecia a găsit cheia pentru reducerea accidentelor mortale. Ce s-a schimbat pe șosele
Playtech.ro
Cod Galben de caniculă în România. Unde urcă temperaturile la 36 de grade și cum va fi vremea în București
Adevarul
Poliția i-a confiscat Ferrari-ul de 3,7 milioane de lire sterline la o jumătate de oră după ce s-a urcat la volan
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Viorel, un tată român de 26 de ani, s-a stins din viață în Italia. Acasă îl așteptau o soție și doi copii mici
iamsport.ro
Trauma care i-a schimbat viața fratelui lui Radu Drăgușin: ”Un om barbar. Nu concepeam așa ceva!”
MediaFlux
Lovitură pentru Donald Trump. Președintele american pierde tot sprijinul populației
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat