Lia Olguţa Vasilescu, atac la Iohannis: Să se uite în oglindă, să vadă cum arată un om cu 40 de dosare penale

Fostul ministru al Muncii Lia Olguţa Vasilescu afirmă, după criticile preşedintelui Klaus Iohannis la adresa PSD, că prima lege dată de Guvernul PSD-ALDE se referea la creşterea pensiilor, a salariilor, a burselor studenţeşti, transport gratuit pe CFR, nu la Justiţie, aşa cum afirmă şeful statului, căruia îi recomandă să se uite în oglindă, să vadă cum arată "un om cu 40 de dosare penale şi care a luat case prin fraudă dovedită de instanţe".
Romania TV
24 mart. 2019, 06:27
Lia Olguţa Vasilescu, atac la Iohannis: Să se uite în oglindă, să vadă cum arată un om cu 40 de dosare penale

„Klaus Johannis spune ca primul lucru pe care l-a făcut guvernarea PSD-ALDE a fost să se ocupe de Justiţie, ca să îi scape pe corupţi. Fals! Prima ordonanţă de urgenţă dată de guvernul din 2017, după OUG 1/2017 care se referea la reorganizarea ministerelor, este OUG 2. Aceasta prevedea creşterea pensiilor, a salariilor, a burselor studenţeşti, transport gratuit pe CFR pentru studenţi şi alte măsuri de protecţie socială. Ne-am concentrat pe problemele cetăţeanului încă de la începutul guvernării”, scrie Lia Olguţa Vasilescu pe Facebook.

Fostul ministru al Muncii răspunde acuzaţiilor preşedintelui referitoare la corupţia din PSD, invitându-l să se uite în oglindă.

„În ceea ce priveşte corupţii, îi recomand lui Klaus Johannis să se uite în oglindă: va vedea cum arată un om cu 40 de dosare penale şi care a luat case prin fraudă dovedită de instanţe judecătoreşti”, afirmă fostul ministru, în prezent consilier al premierului.

Peşedintele Klaus Iohannis a primit premiul „Garant al democraţiei”, la Gala PNL, spunând că a fost „mişcat” de primirea acestui premiu. În acest context, Iohannis a întrebat dacă România are neoie de un garant al democraţiei, el răspunzând: „Cred că da”. Preşedintele a spus că se ridică întrebarea „De ce are nevoie România de un garant al democraţiei, de ce avem nevoie să scoatem în evidenţă un demers de garantare a democraţiei?”. Dacă ajung oameni în conducerea unor mari partide care pun interesul personal deasura interesului partidului şi dacă acel partid ajunge la guvernare şi pune interesul propriu şi interesul liderilor partidului deasupra interesului românilor, atunci suntem în situaţia în care suntem acum şi probema se numeşte PSD, a afirmat Iohannis.

De asemenea, preşedintele a declarat că pentru a da românilor votul înapoi, a început să reevalueze ideea unui referendum. El a afirmat că din cauza PSD România nu s-a dezvoltat mai mult, din cauza PSD România nu s-a dezvoltat mai bine.

Klaus Iohannis, anunţ important cu privire la referendum. „Aşa nu se mai poate!”

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Avion ținut la sol în Bruxelles din cauza crizei carburanților. Dan Alexa și președintele InfoCons, printre pasageri: „Măcar un pahar de apă”
Capital.ro
Călin Georgescu anunță marea schimbare în România: Am câștigat. Lucrurile nu vor rămâne așa!
Playtech.ro
Ce drepturi ai dacă ești concediat. Cum te protejează legea și ce poți face
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Planul lui Gică Hagi ca selecționer: 2 jucători crescuți în Italia care n-au evoluat niciodată pentru România, la seniori
MediaFlux
Iranul analizează un plan american de încetare a focului, dar nu are în vedere negocieri! Trump spune că liderii de la Teheran doresc un acord
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026, azi la ora 19.00. Schimbare de ultim moment, anunțată de Mircea Lucescu. Analiza FIFA
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj