Liderii UDMR şi PCM au refuzat invitaţia de a participa la Ziua Naţională

Liderii UDMR și ai Partidului Civic Maghiar Covasna au refuzat public invitația de a participa la manifestările organizate cu prilejul Zilei Naționale a României, venite, miercuri, din partea reprezentanților comunității românești.
Iulian Tudor
23 nov. 2016, 16:33
Liderii UDMR şi PCM au refuzat invitaţia de a participa la Ziua Naţională

Liderul UDMR Covasna, Tamas Sandor, care este și președintele Consiliului Județean, a declarat că nu va putea participa la acest eveniment fără a vorbi despre semnificația zilei de 1 Decembrie 1918 pentru comunitatea maghiară și fără a invoca promisiunile făcute în Declarația de la Alba Iulia, în ce privește drepturilor minorităților naționale, potrivit Agerpres.

„Am mai fost invitat și în alți ani, dar dacă vin vorbesc, iar dacă vorbesc o să spun ceva ce cred că mulți nu ar vrea să audă (…) Dar, nu mai mult decât ce s-a promis în 1918, citind de acolo și, bineînțeles, aducând în prezent acele doleanțe ale noastre promise acum aproape o sută de ani (…) Noi respectăm ziua națională (…) dar așteptăm din partea majorității să înțeleagă că pentru noi nu e o zi de sărbătoare. Asta nu înseamnă că nu vă respectăm, dar încercați să înțelegeți această sensibilitate”, a declarat Tamas Sandor, răspunzând invitației lansate de consiliera PSD, Florentina Teacă.

Consilierul PNL Ion Deaconu l-a invitat personal pe președintele PCM Covasna, Kulcsar Terza Jozsef la manifestările ce vor fi organizate pe 1 Decembrie la Sfântu Gheorghe, invocând campania „Invită-ți un prieten de etnie maghiară să sărbătorim împreună Ziua Națională”, inițiată de cotidianul local „Mesagerul de Covasna”, însă a fost refuzat.

„Pentru mine Ziua Națională este zi de doliu, nu pot accepta (…), dar oricând altădată ne putem întâlni la o cafea, la o șampanie”, a spus Kulcsar Terza Jozsef.

Discuțiile au fost purtate în plenul ședinței Consiliului Județean Covasna, în care s-a aprobat alocarea sumei de 25.000 de lei pentru organizarea manifestărilor dedicate Zilei Naționale a României.

CITEŞTE ŞI: Minivacanţă de 5 zile pentru bugetari. 2 decembrie, zi liberă. Decizia a fost luată de Guvern

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Momentul în care o femeie îl ia în brațe pe ucigașul soțului ei. Ce-i șoptește la ureche, în fața instanței
Capital.ro
Doliu în televiziune. A murit actorul care a încântat generații de tineri. Drum lin, maestre!
Playtech.ro
De ce cad merele din pom înainte de a se coace. Află ce trebuie să faci pentru a-ți salva recolta
Adevarul
Multinaționalele iau în calcul majorarea prețurilor sau relocarea din cauza taxelor suplimentare
wowbiz.ro
Alertă de inundații în 29 de județe! Hidrologii au emis cod galben de viituri pentru următoarele ore. Care sunt zonele afectate?
Evz.ro
Doliu în lumea filmului. Celebrul actor din „House of Cards” a murit
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
O femeie a fost înjunghiată de fostul ei iubit într-un centru maternal din Călărași
Cancan.ro
Ea este Maria, femeia de 36 de ani înjunghiată de fostul iubit. Atacul s-a petrecut sub privirile îngrozite ale celor doi copii 😢
iamsport.ro
Suporterii Rapidului refuză să-l comemoreze pe Ion Iliescu. "Mai bine mort decât comunist!"
MediaFlux
536 de lei, la pensie. Anunț oficial de la Casa Națională de Pensii Publice
stirilekanald.ro
Ilie Bolojan, apel public pentru adoptarea pachetului 2 de măsuri: ”Nu există altă soluție”. Ce le-a transmis colegilor de coaliție: ”La veștile proaste rămân foarte puțini”
Horoscop 16 august 2025: Patru zodii uita de griji, au un noroc urias sambata