Liderul AUR George Simion: Toată țara asta a ajuns să fie condusă de politruci. Directorii de şcoli sunt schimbaţi politic

Liderul AUR acuză faptul că ministrul Învățământului se face că nu știe situația, dar în realitate coaliția își îmăarte ciolanul pretutindeni în țară. 
Romania TV
10 ian. 2021, 19:12
Liderul AUR George Simion: Toată țara asta a ajuns să fie condusă de politruci. Directorii de şcoli sunt schimbaţi politic

Liderul AUR George Simion este în mijlocul unui nou scandal care îngrijorează România – numirea politică a managementului instituțiilor de învățământ. Deși principala preocuparea ar trebui să fie salvarea anului școlar și revenirea elevilor în condiții sigure pe băncile școlilor, coaliția de guvernare are alte priorități.

Liderul AUR George Simion spune că soarta generațiilor viitoare nu interesează pe nimeni, iar cei de la guvernare sunt interesați doar de ciolan. „Apartenența la un partid sau altul nu ar trebui să fie un criteriu de performanță, dar e vorba de meritocrația politică”, a expllicat liderul AUR George Simion situația la care s-a ajuns în învățământ. El a exemplificat cu o situație din județul Mureș unde un director de grădiniță cu experiență a fot schimbat doar pentru că era membru AUR.

„În tot județul Mureș se instalează directori de la PNL și de la UDMR. Trebuie să schimbăm din temelii modul cum funcționează administrația publică, mai ales când vorbim de învățământ. În aceste zile directorii de școli sunt schimbați politic.

În timpul campaniei electorale 75% din inspectoratele școlare erau goale pentru că inspectorii erau pe teren. Nu mai putem perpetua acest model. Ori se desființează inspectoratele școlare, ori se dă concurs pentru toate posturile de director. Concurs real, nu ce am văzut până acum”, a precizat George Simion.

Protest la o şcoală din Giurgiu. Cumnata lui Nicolae Bădălău, schimbată din funcţia de director: „Nu sunt membră PNL şi sunt cumnata cuiva anume”
Liderul AUR a mai acuzat faptul că ministrul Învățământului se face că nu știe situația, dar în realitate coaliția își îmăarte ciolanul pretutindeni în țară.

„Domnul ministru Câmpeanu se face că nu știe, dar PNL trage sfori în teritoriu, și-au împărțit toate posturile. Fiecare filială județeană a primit ca să tacă din gură, să meargă guvernarea cum trebuie. Nu este normal. Cine poate conduce această țară?, pentru că suntem însețați de politruci…” – a concluzionat George Simion.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova! Brazilianul dorit de Mihai Rotaru a semnat în Polonia
Capital.ro
ITP 2026. Mașinile care pică inspecția tehnică periodică. Șoferii trebuie să verifice înainte
Playtech.ro
Reducerea la impozitul pe proprietate în 2026. Suma pe care o economisești dacă plătești până la 31 martie
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
Ultimă oră! Ministrul Apărării vorbește despre recrutare, solde și pensionarea militarilor
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend