Liga Campionilor: Oltchim învinge Krim, dar încheie grupa pe locul doi

Campioana României Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins duminică, pe teren propriu, formaţia slovenă Krim Ljubljana, scor 23-20 (9-12) şi se califică în semifinale, dar de pe poziţia secundă din grupa principală 2, urmând a se duela cu Gyor ETO în penultimul act al Ligii Campionilor.

17 mart. 2013, 18:40

Având calificarea în semifinale obţinută indirect încă de sâmbătă, graţie rezultatului dintre Zvezda şi FTC Budapesta (30-27), Oltchim a intrat în meciul cu Krim cu un singur gând: victorie la minimum 5 goluri, pentru a-şi asigura prima poziţie în grupă.

Debutul partidei a fost favorabil însă slovenelor, 0-2 (min. 2), iar primul gol al Oltchimului a venit abia în minutul 6, o reuşită pe contraatac a extremei Managarova, care a produs urale în tribunele arhipline. Brădeanu a adus şi egalarea, 2-2 şi 3-3 (min. 9), iar Manea a marcat un minut mai târziu pentru 4-3, primul avantaj pe tabelă pentru Oltchim. După primul sfert de oră, campioana României îşi impusese deja ritmul, 6-3, iar Krim a intrat la time-out. Cinci minute mai târziu a venit rândul Oltchimului să ceară time-out, după faze de joc mai puţin reuşite (scor 7-5). Krim a egalat şi a preluat conducerea, 7-8 (min. 24), după ce a fost condusă cu 7-3, reuşind să şi mărească diferenţa, 8-10 (min. 27). La pauză: 9-12, după 30 de minute de joc în care Oltchim a avut prea puţine momente bune de joc, iar principala sa marcatoare în competiţie, Katarina Bulatovici, nu a înscris deloc, relatează Mediafax.

La reluare, Oltchim nu a reuşit să rezolve problemele din apărare, astfel că adversarele s-au dus la 9-13 şi 11-15 (min. 35). Timpul a trecut în favoarea slovenelor, 13-16 (min. 39), dar a venit şi replica Oltchimului, care a egalat în doar trei minute, 16-16. Krim a intrat la time-out, dar nu i-a folosit prea mult, Managarova aducând avantajul pentru Oltchim, după 22 de minute în care a fost condusă (17-16, min. 43). Publicul a fost nemulţumit de câteva decizii ale arbitrilor slovaci Badura-Ondogrecula, care mai mult le-au ambiţionat pe jucătoarele lui Vestergaard (19-16, min. 47). În minutul 50, Vestergaard a primit cartonaşul galben pentru proteste, moment în care fanii au dat drumul huiduielilor la adresa celor doi arbitri. Handbalistele de la Oltchim şi-au văzut însă de joc, 21-17 (min. 52). Krim nu a cedat, 21-19 şi 21-20 (min. 57), profitând şi de ratările incredibile ale gazdelor, atât pe contraatac, cât şi de la 7 metri. Ultimele minute au fost insuficiente pentru campioana României să se mai detaşeze la diferenţa de care avea nevoie, astfel că, în pofida victoriei, 23-20, încheie grupa pe locul 2 şi se va duela în semifinale cu liderul din grupa 1, Gyor ETO, la fel ca anul trecut.

Marcatoare:

Oltchim – Farcău 7 goluri, Managarova 5, Manea 4, Bulatovici 3, Brădeanu 2, Jovanovici 1, Pineau 1

Krim – Penezici 4 goluri, Worz 4, Varlec 3, Krpez 2, Martin 2, Muller 2, Piedade 1, Zrnec 1, Mavsar 1.

Oltchim încheie astfel grupa II pe locul 2, cu 8 puncte, după Krim, tot cu 8, calificată de asemenea în semifinale. FTC Budapesta a încheiat pe locul 3, cu 6 puncte, iar Zvezda pe 4, cu 2 puncte.