SIMONA HALEP -SOFIA KENIN 6-3, 6-7, 6-4 în turul al doilea de la AUSTRALIAN OPEN 2019

Simona Halep s-a calificat, joi, în turul al treilea la Australian Open 2019, după ce a trecut pe Rod Laver Arena, în trei seturi, de Sofia Kenin, scor 6-3, 6-7, 6-4, după două ore şi 31 de minute. În runda următoare, liderul WTA o va întâlni pe Venus Williams, care a trecut, tot, joi, cu 6-3, 4-6, 6-0, de Alize Cornet.

17 ian. 2019, 07:13

Simona Halep a impresionat încă din startul meciului, iar Sofia Kenin, care venea după titlul câștigat la Hobart, a fost copleșită de ritmul impus de liderul mondial. Simona Halep a dat impresia că nu forţează şi s-a impus cu 6-3.

Liderul WTA a debutat în setul al doilea încă din primul game cu break, iar pe propriul serviciu a fost de neatins și s-a distanțat rapid la 3-0. De acolo, a urmat un scurtcircuit, care i-a permis Sofiei Kenin să facă un pas în față și să dicteze ritmul punctelor. Cele două jucătoare au mers apoi cap la cap până în tie-break, unde diferența a fost făcută de erorile Simonei Halep.

Setul decisiv a dus-o pe Sofia Kenin la 4-2, iar de acolo a urmat o revenire fabuloasă a Simonei Halep, care a câștigat într-o manieră entuziasmantă următoarele patru game-uri ale partidei.

SIMONA HALEP – SOFIA KENIN 6-3, 6-7, 6-4 LIVE TEXT

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 6-7, 6-4. Simona Halep a fructificat a doua minge de meci şi câştigă meciul

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 6-7, 5-4. Simona Halep face break şi serveşte pentru meci

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 6-7, 4-4. Simona Halep egalează

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 6-7, 3-4. Re-break Simona Halep

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 6-7, 2-3. Sofia Kenin ia încă un game lung, de peste 6 minute

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 6-7, 2-2. Simona Halep egalează

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 6-7, 1-2. Sofia Kenin ia greu încă un game

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 6-7, 1-1. Simona Halep răspunde imediat

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 6-7, 0-1. Sofia Kenin se impune în primul game din setul al treileas după mai bine de 10 minute

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 6-7. Sofia Kenin se impune în tie-break cu 7-5 şi se joacă set decisiv

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 6-6. Sofia Kenin ia game-ul cu emoţii şi se intră în tie-break

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 6-5. Simona Halep face game la zero. Sofia Kenin serveşte pentru a rămâne în meci

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 5-5. Sofia Kenin egalează

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 5-4. Simona Halep câştigă greu acest game şi este la doar încă unul de victorie

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 4-4. Sofia Kenin răspunde tot cu un game la zero

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 4-3. Simona Halep revine cu un game la zero

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 3-3. Sofia Kenin, al treilea game la rând

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 3-2. Sofia Kenin face break la zero

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 3-1. Sofia Kenin ia primul game în set

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 3-0. Simona Halep, dezlănţuită: game la zero

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 2-0. Simona Halep a crescut nivelul de joc şi face break

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3, 1-0. Simona Halep începe setul doi cu un game pe propriul serviciu

Simona Halep – Sofia Kenin 6-3. Simona Halep mai face un break şi închide setul. Liderul WTA a dat impresia că nu a forţat în faţa revelaţiei Sofia Kenin

Simona Halep – Sofia Kenin 5-3. Simona Halep nu iartă pe propriul serviciu

Simona Halep – Sofia Kenin 4-3. Sofia Kenin ţine aproape de Simona Halep

Simona Halep – Sofia Kenin 4-2. Simona Halep, încă un game

Simona Halep – Sofia Kenin 3-2. Sofia Kenin, game la zero

Simona Halep – Sofia Kenin 3-1. Simona Halep creşte nivelul de joc

Simona Halep – Sofia Kenin 2-1. Sofia Kenin îşi trece în cont primul game

Simona Halep – Sofia Kenin 2-0. Simona Halep îşi face serviciul

Simona Halep – Sofia Kenin 1-0. Simona Halep începe cu break