ROMANIA FRANTA 0-0. „Tricolorii”, calificaţi în semifinalele Euro 2019 şi la JO 2020 de la Tokyo

ROMANIA FRANTA s-a terminat 0-0 şi ambele echipe merg în semifinalele Euro 2019 şi la Olimpiada din 2020 de la Tokyo.

24 iun. 2019, 18:08

ROMANIA U21 – FRANTA U21 0-0

90+4′ – FINAL ROMANIA – FRANTA 0-0

90′ – nici o echipă n-a riscat nimic pe final

79′ – ocazia meciului pentru Ad. Rus, dar lovitura de cap a acestuia e scoasă involuntar în corner de Tousart

69′ – cartonaş galben pentru Nedelcu

68′ – Hagi îl lasă pe Puşcaş liber cu Bernardoni, dar portarul francez blochează în ultimul moment

58′ – cartonaş galben pentru Thuram

52′ – ocazie imensă pentru Ntcham

51′ – cartonaş galben pentru Cr. Manea

46′ – a început repriza a doua a meciului ROMANIA – FRANTA

45′ – pauză şi în celălalt meci din Grupa C, Croaţia U21 – Anglia U 21 1-1 (Brekalo 39 / Nelson 11p)

45′ – pauză la Cesena: ROMANIA U21 – FRANTA U21 0-0

40′ – ambele echipe preferă prudenţa, nimeni nu riscă

32′ – ocazie Puşcaş, Bernardoni respinge în corner

27′ – Hagi execută defectuos o lovitură liberă

18′ – contact dubios între Cicâldău şi Amian în careul francezilor, dar arbitrul nu apelează la VAR

14′ – cartonaş galben pentru Ad. Rus

11′ – prima intrare a românilor în careul advers, prin Fl. Coman, şi francezii sunt aproape de autogol

6′ – francezii domină startul de meci şi au avut două cornere consecutive, fără rezultat însă

1′ – a început meciul ROMANIA U21 – FRANTA U21. „Cocoşii” au avut lovitura de începere.

Echipele de start:

ROMANIA U21: A. Radu – Cr. Manea, Nedelcearu, Ad. Rus, Boboc – Nedelcu, Cicâldău (59 T. Băluţă) – Olaru (72 Vl. Dragomir), I. Hagi, Fl. Coman – Puşcaş (82 Ad. Petre). Rezerve: Căbuz, A. Vlad – Pașcanu, Ad. Petre, R. Grigore, Vl. Dragomir, V. Ghiță, Fl. Ștefan, A. Ivan, A. Ciobanu, Man, T. Băluță. Selecționer: Mirel Rădoi.

FRANTA U21: Bernardoni – Amian, Konate, Upamecano, Sarr – Ntcham, Tousart, Guendouzi, Thuram (84 Del Castillo) – Mateta, Ikone (84 Reine-Adelaide). Rezerve: Larsonneur, Prevot – Ballo-Toure, Del Castillo, Aouar, M. Dembele, Dagba, Niakhate, I. Sissoko, Caci, Reine-Adelaide. Selecționer: Sylvain Ripoll.

Romania se va califica in semifinalele EURO U21 in urmatoarele conditii:

1. Daca va castiga sau va face egal cu Franta, va ajunge in semifinale de pe primul loc.

2. Daca va pierde la cel mult doua goluri diferenta, va ajunge in semifinale de pe locul doi si va intalni Spania.

Daca va castiga cu Franta, atunci adversara din semifinale va fi Spania. In cazul unui egal cu Franta, adversara va fi Germania.

In cazul in care va pierde de la trei goluri in sus diferenta, atunci Romania va rata calificarea in semifinale.