Liviu Dragnea, despre posibila alianţă dintre PSD şi Pro România. „Dacă se aliază, într-o săptămână se iau la ceartă”

Liviu Dragnea, fostul preşedinte al PSD, a declarat, vineri, într-un interviu acordat din Penitenciarul Rahova, că nu crede în concretizarea unei alianţe între PSD şi Pro România, partidul condus de Victor Ponta, pe motiv că "dacă se aliază, într-o săptămână se iau la ceartă".
Romania TV
26 iun. 2020, 14:53
Liviu Dragnea, despre posibila alianţă dintre PSD şi Pro România.

Întrebat despre posibila alianţă între PSD şi Pro România, Liviu Dragnea a răspuns:

„Să facă ce vor, să se alieze. Şi dacă se aliază, într-o săptămână se iau la ceartă”, a declarat Liviu Dragnea la Realitatea Plus.

De asemenea, Dragnea a dezvăluit „reţeta” prin care unii dintre liderii PSD au reuşit să preia conducerea partidului.

„Reţeta e foarte simplă. Oamenii ăştia nu au multe idei, ci suficiente, dar au cu cine să le pune în practică. Spuneau: Cu Liviu e o problemă, e prea prins pe chestia asta cu serviciile, lăsaţi-l mai uşor. Doamna Dăncilă, dumneavoastră sunteţi o femeie capabilă, care puteţi să vă asumaţi mai mult. Aşa a apărut această idee.

Ne ocupăm noi de comdamnare. Şi aşa, uşor- uşor, a preluat partidul. Lui Paul Stănescu i s-a spus la fel. Să preiei tu conducerea executivă a partidului. Paul a avut o declarație la un moment dat. Dacă ar fi să aleagă între prieteni și partid, alege partidul.

Se spunea că vrea să scoată România din UE, e prieten cu Putin, cu Viktor Orban. Se spunea despre fiecare politician ce trebuie spus în funcţie de profilul psihologic”, a spus Liviu Dragnea, conform sursei citate.

Liviu Dragnea a fost condamnat definitiv de Înalta Curte de Casație și Justiție la trei ani și jumătate de închisoare în procesul privind angajările fictive de la Direcția pentru Protecția Copilului Teleorman.

Liviu Dragnea, pedepsit de conducerea Penitenciarului Rahova după interviu

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Marea campioană olimpică a decis să se retragă și să devină asistentă medicală: ”Sunt pur și simplu fascinată de acest domeniu”
Capital.ro
Călin Georgescu este în doliu: Te păstrăm în inimile și în rugăciunile noastre. S-a stins din viață încă un mare patriot român
Playtech.ro
Românii pot primi șomaj chiar dacă nu au contract de muncă. Contribuția care trebuie plătită
Adevarul
Orașul din România desemnat „Destinația Anului 2026” și lider la turism urban: ierarhie surpriză în clasament
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum va fi vremea sâmbătă, 16 mai: Meteorologii anunță temperaturi de vară, însă unele zone nu scapă de furtuni și grindină
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Abuzuri împotriva gimnastei Sabrina Voinea! Mama sa, antrenoarea Camelia Voinea a fost suspendată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi