Liviu Dragnea: Duminică seară anunţ dacă voi candida la preşedinţie. Liderul PSD aşteaptă luni sentinţa definitivă în instanţă

Liviu Dragnea, preşedintele PSD, a declarat marţi, pentru Adevărul.ro, că va anunţa duminică seară, după închiderea urnelor, dacă va candida sau nu la preşedinţie. Luni, preşedintele PSD aşteaptă sentinţa definitivă în dosarul angajărilor fictive de la Protecţia Copilului Teleorman, în care a fost condamnat la 3 ani şi 6 luni de închisoare în primă instanţă. Procurorii DNA au cerut pedeapsă mai mare.
Romania TV
21 mai 2019, 10:30
Liviu Dragnea: Duminică seară anunţ dacă voi candida la preşedinţie. Liderul PSD aşteaptă luni sentinţa definitivă în instanţă

Liviu Dragnea îşi va anunţa duminică seară, după închiderea urnelor la alegerile europarlamentare şi referendum, decizia în privinţa candidaturii la alegerile prezidenţiale din toamnă.

Adevărul: V-aţi hotărât dacă o să candidaţi la prezidenţiale? 

Liviu Dragnea: După alegeri. Chiar duminică seară o să anunţăm. 

Adevărul: Mai merită să te baţi pentru funcţia de preşedinte, la cum arată ea astăzi?

Liviu Dragnea: Dacă mă întreba acum un an cineva, spuneam că nu. Starea indusă în naţiune de către Iohannis îmi creeză convingerea că bătălia pentru funcţia prezidenţială e foarte importantă. Eu nu sunt Cassandra.  Se va alege praful de tot ce s-a făcut bun, dacă Iohannis mai stă 5 ani. Trebuie făcute toate eforturile ca Iohannis să plece de la Cotroceni. Această funcţie devine importantă. PSD se va pronunţa duminică seara.

Luni, preşedintele PSD aşteaptă sentinţa definitivă în procesul angajărilor fictive de la Protecţia Copilului Teleorman, în care a fost condamnat la 3 ani şi 6 luni de închisoare în primă instanţă. La ultimul termen de luni, procurorii DNA au cerut o pedeapsă mai mare pentru Liviu Dragnea. 

Preşedintele PSD se consideră în continuare nevinovat şi susţine că este o victimă a unui proces politic.

„Eu nu mai am de mult emoţii, pentru că sunt complet nevinovat. Ce va decide instanţa, vom vedea. Nu poate nimeni să oprească speculaţiile cu aceste coincidenţe”, a declarat Liviu Dragnea marţi

Citeşte şi: Liviu Dragnea: Nu am emoţii, sunt nevinovat. Erau 10-15.000 de oameni care voiau să vină luni la proces


DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Ce se întâmplă, de fapt, la Academia lui Gică Hagi. Secretul „Regelui” a fost dezvăluit: “Cel mai bun mereu
Capital.ro
Bani înainte de Paște pentru pensionari. Vor primi între 600 și 1.000 de lei. Florin Manole: Sunt 2,8 milioane de pensionari vizați
Playtech.ro
Două ţări europene caută muncitori pentru sezonul estival. Se dau salarii de 3.000 de euro, mesele şi cazarea fiind incluse
Adevarul
Destinația surpriză unde poți face o vacanță de o săptămână cu mai puțin de 300 de euro: atrage tot mai mulți turiști
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Unde a ajuns mama biologică a Măriucăi, fetița adoptată de Luminița Anghel. Dezvăluiri controversate făcute de David Pușcaș: „Cerșește la Unirii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un copil de 10 ani și-a pierdut viața în Prahova, după ce mașina familiei s-a izbit violent de un TIR plin cu paleți
iamsport.ro
Incredibil! Ce i-a spus MM Stoica lui Gigi Becali după prima săptămână a lui Mirel Rădoi la FCSB: ”Gata, la revedere!”
MediaFlux
Donald Trump amenință statele NATO care nu îl ajută: „Laşi, ne vom aduce aminte!”
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj