Liviu Dragnea nu mai iese din închisoare. Cererea de permisie a fost respinsă

Cererea de permisie de o zi a lui Liviu Dragnea a fost respinsă de directorul închisorii, după ce fusese aprobată de comisia penitenciarului. Liviu Dragnea, fost preşedinte PSD, primise o zi de permisie din Penitenciarul Rahova, au declarat surse din cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP).
Iulian Tudor
25 oct. 2019, 12:04
Liviu Dragnea nu mai iese din închisoare. Cererea de permisie a fost respinsă

UPDATE Cerera lui Liviu Dragnea de a primi o zi permisie din închisoare, de ziua lui, a fost respinsă de directorul penitenciarului Rahova, după ce inițial fusese aprobată de comisie, scrie G4Media.ro,citând surse din Administrația Națională a Penitenciarelor.

Respingerea a venit după ce informația a ajuns în presă, pentru că Dragnea ar fi fost favorizat față de alți deținuți. Permisiile se acordă de regulă pentru bună purtare după cel puțin un an de detenție, iar Liviu Dragnea are numai cinci luni de detenție.

_______

Liviu Dragnea va ieși din închisoare pentru o zi la începutul lunii noiembrie, potrivit unor surse G4Media.ro.

Marţi, Liviu Dragnea a depus la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, un recurs în casaţie împotriva condamnării de 3 ani şi 6 luni de închisoare pe care a primit-o în dosarul angajărilor fictive de la Protecţia Copilului Teleorman.

Recursul în casaţie este a doua cale extraordinară de atac la care apelează Liviu Dragnea, după ce a depus săptămâna trecută o contestaţie în anulare la Instanţa supremă.

Liviu Dragnea, a doua cale de atac împotriva condamnării la închisoare: a făcut recurs în casaţie

Liviu Dragnea  a fost condamnat definitiv la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare în dosarul angajărilor fictive de la Protecția Copilului Teleorman, pe 27 mai, la o zi după alegerile europarlamentare.

Conform rechizitoriului, Liviu Dragnea, prin influenţa pe care o avea în calitate de preşedinte al Consiliului Judeţean Teleorman, a contribuit la menţinerea în funcţie la DGASPC Teleorman a două angajate – Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica.

Cele două nu s-au prezentat la serviciu şi nici nu au prestat vreuna dintre activităţile înscrise în contractul lor de muncă semnat cu DGASPC Teleorman, desfăşurându-şi, de fapt, activitatea la sediul Organizaţiei PSD Teleorman, a arătat DNA.

Judecătorii au optat pentru o pedeapsă orientată spre minim (legea pedepsește fapta de instigare la abuz in serviciu cu închisoare de la 3 la 15 ani) pentru că a trecut mult timp de la comiterea faptei, iar prejudiciul nu a fost mare. De asemenea, judecătorii au ținut cont și de condamnarea anterioară a lui Dragnea, 2 ani cu suspendare în dosarul Referendumul.

Faptele lui Dragnea, agravate de funcţia de preşedinte CJ Teleorman. De ce a fost condamnat cu executare – Motivare ÎCCJ

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Câţi bani bagă Renovatio la Dinamo! Bugetul de care au nevoie “câinii” pentru calificarea în cupele europene
Capital.ro
Ambasada Rusiei reacționează după explozia dronei în Portul Constanța și critică poziția MApN
Playtech.ro
Poate angajatorul să te oblige să îți iei concediu într-o anumită perioadă? Ce spune Codul Muncii
Adevarul
Cât vei plăti în plus pentru comenzile de pe Temu și Shein de la 1 iulie. Exemple concrete de calcul
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Bombă! A anunțat în direct numele noului antrenor al lui Dinamo, după ce Zeljko Kopic a plecat: 'S-ar plia foarte bine'
MediaFlux
Marina militară ucraineană recunoaște că a pierdut controlul unei drone maritime în apele României: Din cauza unor mijloace de război electronic
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți