Liviu Dragnea, interviu pentru New Europe: DNA e nemulţumită de înfiinţarea secţiei speciale de anchetare a magistraţilor

Liviu Dragnea, preşedintele PSD, a declarat, în cadrul unui interviu acordat publicației New Europe, că DNA este nemulțumită de înființarea secției speciale de anchetare a magistraților. "Pierd un instrument care îi ajută să pună presiune asupra judecătorilor", susţine Liviu Dragnea.
Romania TV
14 ian. 2019, 13:34
Liviu Dragnea, interviu pentru New Europe: DNA e nemulţumită de înfiinţarea secţiei speciale de anchetare a magistraţilor

Puterea de influenţă a DNA scade odată cu pierderea dreptului de a investiga judecători, a declarat Liviu Dragnea pentru New Europe.

„Procurorii DNA sunt furioşi că judecătorii nu se mai tem de ei, pentru că nu mai au putere asupra lor”, a afirmat Dragnea.

Liderul PSD spune că numirea şefului DNA se face politic, de către ministrul Justiţiei şi preşedinte. 

„Aici există influenţă politică. Dar noua secţie de investigare a magistraţilor nu este influenţată politic. Secţia este numită de magistraţii Înaltei Curţi, în mod independent, iar asta în înfurie pe procurorii DNA”, a mai precizat Liviu Dragnea.

Liviu Dragnea a vorbit despre protocoalele secrete şi despre interceptări telefonice în interviu.

„Acum este foarte dificil, aproape imposibil, să spui care dintre cei închişi a fost condamnat în mod corect şi cine nu”, a afirmat Liviu Dragnea.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Legea Novak”, blocată de Nicuşor Dan! Preşedintele contestă proiectul de lege la Curtea Constituţională. Exclusiv
Capital.ro
Amendă de până la 1.160 lei pentru șoferi. Regulă la transportul obiectelor. Se montează un dispozitiv luminos de culoare roșie
Playtech.ro
Ce pensie iei dacă ai lucrat 17 ani: modul simplu de calcul
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Președintele Sloboziei și-a ieșit din minți și l-a acuzat direct pe arbitru: ”E fault și roșu la Tănase! Nu ai dat ca să nu îl elimini”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde