Liviu Dragnea, la ÎCCJ în dosarul în care este acuzat de instigare la abuz în serviciu

Președintele PSD, Liviu Dragnea, s-a prezentat marți la Înalta Curte de Casație și Justiție, unde se judecă un nou termen în dosarul în care este acuzat de instigare la abuz în serviciu, în legătură cu angajarea a două membre de partid la DGASPC Teleorman.
Filip Stan
20 sept. 2016, 17:41
Liviu Dragnea, la ÎCCJ în dosarul în care este acuzat de instigare la abuz în serviciu

El a declarat, la intrare în sediul ÎCCJ, că nu a beneficiat de imunitate și nimeni nu ar trebui să aibă un astfel de privilegiu.

Eu n-am beneficiat de imunitate și nici nu vreau să beneficiez și am mai spus-o, dacă vom reuși vreodată în România să modificăm Constituția și nu numai în sensul acesta, ci și în alte prevederi, trebuie scoase toate imunitățile, inclusiv a președintelui, dacă vorbim de principiul ‘nimeni să nu fie deasupra legii’„, a spus Dragnea.

Întrebat dacă ar trebui să existe o lege specială și pentru cei condamnați definitiv, care să interzică ocuparea anumitor funcții de către aceștia, Liviu Dragnea a arătat că, dacă apare o astfel de lege, o va respecta „cu drag”.

Ca să câștige PNL-ul alegerile și să facă Guvern poate să ne scoată din țară, că și dacă avem o funcție, poate influențăm„, a precizat Dragnea.

Liviu Dragnea a fost trimis în judecată de DNA pentru săvârșirea, în calitate de președinte al Consiliului Județean Teleorman, a infracțiunilor de instigare la abuz în serviciu și instigare la fals intelectual.

Conform DNA, Dragnea a intervenit pentru menținerea în funcție și plata drepturilor salariale pentru două angajate de la DGASPC Teleorman, deși știa că acestea lucrau de fapt în cadrul organizației PSD Teleorman.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cum s-a afișat iubita lui Jude Bellingham. Ipostaza cu care i-a înnebunit pe fani
Capital.ro
Schimbări pentru asociația de proprietari. Reguli noi pentru grădinile de bloc. Se obține acordul a minimum 50% + 1 dintre proprietari
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj