Liviu Dragnea: Nu ne împrumutăm la FMI. România are bani, problema e că aceia care primesc salarii mărite protestează

Președintele PSD, Liviu Dragnea, afirmă că România nu se va împrumuta de la FMI și respinge astfel informațiile vehiculate în ultimul timp de formațiunile de opoziție.
Filip Stan
06 oct. 2017, 05:24
Liviu Dragnea: Nu ne împrumutăm la FMI. România are bani, problema e că aceia care primesc salarii mărite protestează

„PNL poate să se împrumute sau USR poate să se împrumute, că și așa s-ar putea să rămână fără bani, s-ar putea să le confiște banii pentru că au avut o finanțare ilegală a partidului. România are bani, problema noastră e că noi mărim salariile, iar cei care primesc salarii mărite protestează. Nu ne împrumutăm”, a declarat Dragnea la România TV.

Referitor la contracararea efectelor creșterii ROBOR, liderul PSD a subliniat că își pune „mari speranțe” în colaborarea dintre Guvern și Banca Națională.

Citeşte şi: Liviu Dragnea: Nu renunţăm nici la trecerea contribuţiilor de la angajator la angajat, nici la TVA Split

„Îmi pun foarte mari speranțe în BNR, în colaborarea dintre Guvern și BNR, pentru că sunt două instituții care împreună au același obiectiv, stabilitate economică și stabilitate financiară. BNR are pârghii la îndemână pentru a interveni și cred că o va face, dacă nu cumva a făcut-o”, a spus Dragnea.

Totodată, pe tema TVA split Liviu Dragnea a precizat că ordonanța este în vigoare și că acum este o perioadă de opțiune. „Se discută intens cu mediul economic, eu sunt absolut convins că în final toți cei care sunt cinstiți și care sunt buni platnici vor fi mulțumiți și o vor susține”, a afirmat el.

Pe de altă parte, Dragnea a spus că nu se pune problema de a modifica termenul de 1 ianuarie 2018 de la care se va aplica plata defalcată a TVA.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ultimele date despre starea de sănătate a lui Mircea Lucescu: i-a revenit pulsul în ambulanță și a fost dus la Spitalul Universitar. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cea mai iubită actriță. Marea doamnă ne-a părăsit: A trăit cu pasiune
Playtech.ro
Mircea Lucescu a leșinat în cantonamentul echipei naționale. Selecționerul, dus de urgență la spital
Adevarul
Putin clădește „Noua Rusie” în Ucraina ocupată: cum a integrat teritoriile anexate în economia rusă
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cinci persoane încarcerate în urma unui grav eveniment rutier în Cluj! Două mașini s-au izbit puternic
iamsport.ro
A fost în TOP 30 tineri din Europa. Românul care a făcut furori la 20 de ani, în străinătate: 'Pentru ei, a fost cea mai mare sumă de transfer'
MediaFlux
Pensie anticipată 2026. Ce schimbări s-au adus anul acesta pentru milioane de români
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj