Liviu Dragnea: Rovana Plumb şi Natalia Intotero trebuie să îşi prezinte demisia din guvern înainte de campania electorală

Liviu Dragnea, preşedintele PSD, a anunţat vineri că miniştrii Rovana Plumb şi Natalia Intotero vor părăsi cabinetul înainte de campania electorală, pentru că nu este de acord ca acestea să aibă "la dispoziţie infrastructura guvernamentală".
Romania TV
05 apr. 2019, 13:02
Liviu Dragnea: Rovana Plumb şi Natalia Intotero trebuie să îşi prezinte demisia din guvern înainte de campania electorală

„Da (n.r. – va exista remaniere). Cele două colege din guvern – Rovana Plumb şi Natalia Intotero. Eu nu sunt de acord să mergă în campanie electorală având la dispoziţie infrastructura guvernamentală. Deci, înainte de a începe oficial campania electorală, cele două colege trebuie să îşi prezinte demisia din Guvern. Am vorbit cu dumnealor înainte de a se adopta listele şi sper să-şi ţină cuvântul şi nu ne vor pune într-o situaţie delicată”, a declarat Dragnea la Călăraşi.

Întrebat în context dacă premierul Viorica Dăncilă îl susţine pe ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, Dragnea a spus: „Am un răspuns clar şi sec: Nu mă interesează!”.

El a detaliat apoi o discuţie avută cu Tudorel Toader pe tema ordonanţelor privind Codurile penale, apreciind că percepţia publică conform căreia ar exista presiuni asupra ministrului Justiţiei „este proastă sau greşită sau mincinoasă”. „L-am întrebat chiar marţi pe domnul Toader, de faţă cu doamna Dăncilă, cu domnul Tăriceanu: ‘Am făcut vreodată presiuni asupra dumneavoastră?’ ‘Nu’. ‘Fac acum presiuni asupra dumneavoastră? ‘ Nu’. ‘Multă sănătate şi succes!’. Pur şi simplu voiam să închidem acest subiect”, a detaliat preşedintele PSD.

El a menţionat că la următorul Comitet Executiv Naţional al PSD se va discuta despre stadiul organizării şi pregătirii alegerilor europarlamentare din 26 mai. 

Citeşte şi: Remaniere în Guvernul Dăncilă. Doi miniştri pleacă din Palatul Victoria, al treilea îşi pregăteşte bagajele

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Reguli la bloc. Termenele trecute în lege care trebuie respectate de asociația de proprietari. Ce se face la 5, 7 și 10 zile
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Pe 29 decembrie se schimbă banii! BNR a făcut anunțul despre moneda care se va lansa în România
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend