OFICIAL. Liviu Dragnea, ales şef al PSD: Ce SCOR a obţinut şi câţi membri de partid NU l-au votat

Liviu Dragnea, singurul candidat la alegerile interne din PSD organizate duminică, a fost ales preşedinte al partidului cu 97% din voturile celor care s-au prezentat la acest scrutin. Potrivit datelor finale anunţate în mod oficial, 2,2% dintre cei care au venit la urne nu l-au votat pe Dragnea, ceea ce înseamnă aproximativ 10.500 de membri de partid.
Ionela Marcu
12 oct. 2015, 10:50
OFICIAL. Liviu Dragnea, ales şef al PSD: Ce SCOR a obţinut şi câţi membri de partid NU l-au votat

Prezenţa la scrutinul intern de duminică, în care a fost ales preşedintele PSD, a fost de 85,8%, a anunţat deputatul PSD, Florin Iordache, presedintele Comisiei Electorale Centrale a PSD.

Potrivit acestuia, dintre cei care au venit la urne, 97% au spus DA, iar 2,2% au votat NU. Iordache a explicat că aproximativ 10.500 de pesedişti nu l-au votat pe Liviu Dragnea.

Din totalul voturilor exprimate, 0,8% au fost declarate nule. 

În topul judeţelor fruntaşe la prezenţa la vot se situează Bucureşti , Vrancea, Dâmboviţa, Neamţ şi Galaţi. Judeţele cu cea mai mică prezenţă la urne au fost Harghita, Covasna, Călăraşi şi Tulcea. 

Potrivit lui Iordache, organizaţii în care s-a înregistrat o prezenţă de peste 95% sunt Olt, Ialomiţa şi Gorj,  în timp ce la Cluj, Bacău şi Vâlcea, prezenţa a fost de 72%. 

 CITEŞTE ŞI Băsescu ironizează alegerile din PSD: Trăim o zi crucială pentru viitorul patriei, să luăm urnele cu asalt

„Din cei 450 de mii, era normal să voteze şi NU. Aproximativ 2,2% au votat NU… Aproximativ 10.500 de membri de partid au votat NU. E un drept normal, democratic...”, a comentat Iordache procentul celor care au votat împotriva lui Dragnea. 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Postarea lui Mirel Rădoi i-a şocat pe Adi Ilie, Şumudică şi Mitran: “E ca şi cum se mărită o fostă de-a ta şi pui poză de la nunta ei cu soţul şi cu tine”
Capital.ro
Noua carte electronică de identitate. Decizia luată de Ministerul Afacerilor Interne (MAI)
Playtech.ro
Ce se întâmplă în corp după 7 zile fără mâncare. Descoperirea care i-a surprins chiar și pe cercetători
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Blocaj total în Bucuresti, după ce o mașină a intrat pe șinele tramvaiului 41! Cum se circulă în aceste momente
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
România, în topul Europei privind milionarii! Numărul românilor ultrabogați, dublat în ultimii 5 ani
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi