Lovitură după lovitură pentru Vlad Voiculescu. Ministrul Sănătăţii ar fi pierdut susţinera USR. Partidul ar fi găsit deja înlocuitor pentru minister!

Vine lovitură pentru lovitură Vlad Voiculescu. Surse politice din USR spun că ministrul Sănătăţii a pierdut sprijinul partidului.
Filip Stan
26 mart. 2021, 13:01
Lovitură după lovitură pentru Vlad Voiculescu. Ministrul Sănătăţii ar fi pierdut susţinera USR. Partidul ar fi găsit deja înlocuitor pentru minister!

Lovitură după lovitură pentru Vlad Voiculescu. Mai mult, USR i-ar fi găsit şi un înlocuitor lui Vlad Voculescu.

Lovitură după lovitură pentru Vlad Voiculescu. Ministrul Sănătăţii ar fi pierdut susţinera USR. Partidul ar fi găsit deja înlocuitor pentru minister!

Şeful de la Sănătate ar fi presat de liderii USR să îşi dea demisia, tocmai pentru a nu declanşa o criză în coaliţia de guvernare.  Liderii USR au şi găsit un înlocuitor pentru Voiculescu, pe Adrian Wiener. Demersul este susţinut şi de premierul Florin Cîţu şi preşedintele Klaus Iohannis, în timp ce Dacian Cioloş a rămas singurul susţinător.

„Vlad Voiculescu este acum cel mai contestat personaj din USR. Sunt mulți lideri care cer demiterea lui Voiculescu de la Ministerul Sănătății și care consideră că păstrarea lui acolo este parte a unui complot a celor de la PLUS pentru a destabiliza Alianța înainte de Congres. E inadmisibil! Doar USR suferă pentru ce se întâmplă la ministerele USRPLUS și asta nu e normal deloc.

Oamenii spun că ministerele sunt ale noastre, nu ale USRPLUS, drept urmare tot ce se întâmplă la un minister condus de cineva de la PLUS, de ex Sănătatea, se sparge în capul nostru. Mulți sunt în partid care cred că păstrarea lui Voiculescu este șmecheria lui Cioloș de a pune pe butuci imaginea USR și apoi să vină el salvatorul Alianței. Cioloș face un joc foarte urât, iar Barna se face că nu îl înțelege sau chiar nu îl mai interesează”, au declarat surse din USR pentru PS News.

Dacian Cioloș și Dan Barna au anunțat, oficial, că vor să fie șefi de partid și candidați la alegerile prezidențiale. Cei doi copreședinți ai Alianței USR PLUS se vor lupta pentru votul membrilor celor două partide într-un congres organizat în toamna anului 2021. Recent, Dan Barna a declarat că „dacă acest Guvern va performa (…) evident că și eu voi fi într-o poziție bună, în ochii colegilor, pentru o candidatură la prezidențiale.” Anunțul vine după ce, anterior, copreședintele Alianței, Dacian Cioloș, i-a luat fața lui Barna și și-a anunțat intenția de a fi candidatul la alegerile prezidențiale.

Citeşte şi: Vlad Voiculescu a decis ELIMINAREA spitalelor covid și non-covid. Se schimbă şi calculul incidenţei

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Cum a ajuns Filipe Coelho antrenor la Universitatea Craiova! Dezvăluiri în premieră: “A venit în România cu un simplu rucsac! Nu știa cât de mare e Craiova. Când s-a trezit, era deja implicat”
Capital.ro
RO e-Factura 2026. Cine este obligat să emită facturi electronice de la 1 iunie? Contribuabilii care sunt exceptați
Playtech.ro
Locuințele care se scumpesc din nou în România si apartamentele la care tot mai mulţi români renunţă. Schimbări importante pe piața imobiliară
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Șocant! Un fost jucător argentinian al Rapidului distruge România: 'Sunt toți țigani! O țară groaznică'
MediaFlux
Prognoza meteo 20 mai. Vremea se strică în toată țara. Zonele lovite de ploi și grindină
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi