Lucian Bode, măsuri după apariția variantei Omicron: Dacă OMS ne spune, instituim carantină obligatorie chiar și pentru vaccinații care vin din Africa de Sud

Lucian Bode a anunțat că autoritățile române vor include pe lista roșie statele vizate de noua tulpină COVID, din sudul Africii în cazul în cae OMS va recomanda acest lucru.
Alina Costache
27 nov. 2021, 09:44
Lucian Bode, măsuri după apariția variantei Omicron: Dacă OMS ne spune, instituim carantină obligatorie chiar și pentru vaccinații care vin din Africa de Sud

Lucian Bode, măsuri după apariția variantei Omicron. Această măsură presupune carantină obligatorie, indiferent dacă persoanele care vin din aceste țări sunt vaccinate sau nu.

Lucian Bode, măsuri după apariția variantei Omicron: Dacă OMS ne spune, instituim carantină obligatorie chiar și pentru vaccinații care vin din Africa de Sud

„Așa cum foarte corect ați remarcat privim cu îngrijorare la ceea ce spune OMS, cu riscurile care s-ar putea să vină dintr-o anumită zonă a lumii, din Africa mai exact. Vom vedea raportul OMS și noi astăzi adoptăm o hotărâre a CNSU prin care vom stabili lista țărilor cu zonele verzi, zonele galbene și zonele roșii și, cu siguranță, dacă OMS ne spune că există aceste riscuri, eu cred că România va introduce în zona roșie automat aceste țări”, a declarat vineri Lucian Bode.

Întrebat dacă vor fi vizate de carantină inclusiv persoanele vaccinate care se întorc din state afectate de noua tulpină a coronavirusului, Bode a răspuns: „Vom impune carantinarea celor care vin din aceste zone, chiar dacă sunt persoane vaccinate, dacă vorbim despre această tulpină periculoasă”.

Potrivit reglementărilor în vigoare, persoanele vaccinate sunt exceptate de la carantină la sosirea în România chiar dacă vin din țări din zona roșie.

În hotărârea CNSU adoptată vineri și care intră în vigoare miercuri, Botswana, țara de origine a noii tulpini, este în zona verde, pentru care nu se aplică niciun fel de restricții pentru persoanele care sosesc în România, iar Africa de Sud este în zona roșie, însă persoanele vaccinate nu intră în carantină.

O nouă variantă a virusului SARS-CoV-2, cu un număr ridicat de mutaţii care ar putea afecta eficacitatea vaccinurilor existente pe piaţă împotriva COVID-19, a fost detectată în Africa de Sud, au anunţat joi oameni de ştiinţă.

În ultimele ore, tot mai multe țări au impus măsuri strice de călătorie, din cauza acestei variante super-mutante. Printre ele se numără Israel, Franța, Italia, Marea Britanie, Germania, Cehia, dar și țări precum Singapore sau Japonia.

Citește și: Premierul Nicolae Ciucă, anunț de ultimă oră cu privire la tulpina africană a coronavirusului: „Mă voi consulta cu autoritățile din România asupra unor noi măsuri”

DailyBusiness
Presiuni asupra lui Viktor Orbán, Liderii UE cer deblocarea urgentă a finanțării pentru Ucraina
Spynews
Ce s-a ales de Simina Loica, femeia pe care Jador a idolatrizat-o. Manelistul a vărsat multe lacrimi pentru ea
Fanatik.ro
România a ajuns un paradis pentru imigranți. Cât a crescut numărul lucrătorilor străini în numai câțiva ani. Date oficiale
Capital.ro
Ajutoare de până la 1.000 de lei pentru pensionari. Anunțul Ministrului Manole: Variantă pe care am căzut de acord este să reducem alte cheltuieli
Playtech.ro
Ţara europeană care deja raţionalizează carburanţii. Suma maximă de care vor putea cetăţenii să cumpere benzină şi motorină
Adevarul
Schimbări radicale în Codul Rutier: amenzi mai mari și toleranță zero pentru neplată. Când intră în vigoare noile reguli
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un avion a aterizat de urgență în București! Clipe de panică printre pasageri
iamsport.ro
Foto-bombă! Cum arată discursul pe care Ilie Drăgan n-a fost lăsat să-l citească la alegerile FRF
MediaFlux
Anunț privind plata salariilor și pensiilor! Ministrul Finanțelor, noi informații după ce Trezoreria a refuzat împrumuturile
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj