Lucrările de refacere la autostrada Sibiu-Orăştie vor fi suportate de constructorul italian

Ministrul Transporturilor, Iulian Matache, a declarat, marți, că situația creată la autostrada Sibiu-Orăștie a fost determinată de un cumul de probleme, iar costurile aferente remedierii lor vor fi suportate de către constructorul italian care a executat lucrarea.
Filip Stan
20 oct. 2015, 10:44
Lucrările de refacere la autostrada Sibiu-Orăştie vor fi suportate de constructorul italian

„Acolo a fost un cumul de probleme care pornesc de la proiectare, deci, lipsa studiilor geologice, un cumul. Se va face pe banii lor (reparația — n.r.). Ieri (luni — n.r.) am avut o discuție cu ei, am convocat și conducerea mare a firmei din Italia. Le-am spus foarte clar că tot ce se reface, se reface pe banii lor„, a afirmat ministrul Transporturilor, la începutul ședinței de Guvern, solicitat de premier să prezinte situația cu privire autostrada Sibiu-Orăștie.

Prim-ministrul l-a întrebat pe ministru dacă lucrările privind noul pod rutier de la Agigea, care face legătura între DN39 și A4, au fost finalizate și i-a cerut să prezinte o informare legată de faptul că firma germană care a executat construcția a predat-o cu întârziere.

Înțeleg, domnule ministru Matache, s-a terminat podul (de la Agigea — n.r.)? (…) Bun, poate faceți o informare așa cum faceți și cu autostrada Sibiu-Orăștie la podul de la Constanța, o firmă germană, nu, doar 10 luni întârziere. La Sibiu-Orăștie cea mai mare firmă italiană care ne-a lucrat prost și sper să repare acum din banii lor„, a spus Ponta.

Premierul și-a exprimat speranța că problemele legate de licitațiile la proiectele mari de infrastructură vor fi rezolvate prin adoptarea noului pachet legislativ privind achizițiile publice.

Avem încă o mare problemă și sper să rezolvăm o parte din această mare problemă prin faptul că, vineri, în primă lectură, după care săptămâna viitoare pleacă la Parlament toate cele patru legi, pachetul de legi privind achizițiile publice. Adică poate pornim de la primul segment, de la partea de achiziții, și, după aceea, vedem cine câștigă licitațiile. Pentru că, repet, podul l-a făcut o firmă din Germania cu un an întârziere. Autostrada a făcut-o o firmă din Italia cu un an întârziere și prost a făcut-o. Deci, poate că prin legea achizițiilor putem să facem să câștige doar firmele serioase, românești dacă mai există sau străine. Important este să existe un sistem prin care să-i selectăm mai bine pe cei care fac investițiile publice„, a subliniat Ponta.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Orașul mare din Europa, vizitat de foarte mulți români, care se confruntă cu o invazie de gândaci. Insectele au ajuns și în terase sau pe pereții caselor
Capital.ro
Reguli noi pe șosele în România. Se schimbă Codul Rutier. Distanță obligatorie de 3 metri la semafor
Playtech.ro
Magazinul care ia ambalajele SGR fără a fi separate. Le pui pe toate într-un sac şi primeşti banii pe ele
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Celebru CHEF găsit mort în casă! Breaking news
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Val de foc peste România. Meteorologii avertizează: Urmează zile toride
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Vulcanul a erupt! Zeci de zboruri anulate. Autoritățile au emis o alertă de grad maxim
Cancan.ro
BREAKING | Starea de sănătate a lui Ion Iliescu s-a AGRAVAT! Medicii au acționat imediat. Detalii de ultimă oră
Playsport.ro
Diplomat român bătut în Rusia și evacuat de urgență. FSB este principalul...
Capital.ro
Ion Iliescu, în stare gravă. Anunț oficial de la Spitalul SRI. Medicii l-au operat de urgență
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Adriana Bahmuțeanu și-a strâns băieții în brațe, pe Maximus și pe Eduard, după multe luni de dor: „Au venit o dată la mine acasă. Cu multe emoții!”
MediaFlux
Ion Iliescu, operat de urgență. Fostul președinte, în stare gravă la terapie intensivă
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Începe Programul Rabla 2025: cum te poți înscrie și câți bani poți obține