Ludovic Orban, despre preţul refacerii coaliţiei: „Acest preţ va fi plătit, credeți-mă. Nu putem accepta să rămânem agățați de mila PSD”

Ludovic Orban a declarat că nu va accepta vreo înțelegere între PNL și PSD pentru a pune capăt crizei guvernamentale. Singura soluţie "onorabilă" este refacerea coaliţiei, a precizat președintele PNL, adăugând că "ştim foarte bine care-i preţul refacerii coaliţiei".
Filip Stan
10 sept. 2021, 15:09
Ludovic Orban, despre preţul refacerii coaliţiei:

Sunt trei variante de a ieși din această criză: refacerea coaliţiei existente, o înţelegere cu PSD sau trecerea în opoziţie, a mai punctat Ludovic Orban.

„Trebuie rezolvată criza cu orice preţ. Nu cred că este mai importantă persoana şi soarta unui om decât România şi decât PNL. Cu cât terminăm mai repede această criză, cu atât lucrurile vor merge mai bine. Ştiţi foarte bine că există trei variante, nu e complicat. Avem varianta să refacem coaliţia existentă, avem varianta să facem o înţelegere cu PSD şi varianta de a trece în opoziţie. Astea sunt cele trei variante, nu există alte variante. Personal, vă spun că nu voi accepta nicio înţelegere cu PSD. Orice înţelegere pe care a făcut-o de-a lungul timpului PNL cu PSD s-a terminat în gravul dezavantaj al PNL şi în câştigul PSD”, a declarat Ludovic Orban.

Ludovic Orban a spus că nu poate fi acceptată nici varianta unui guvern minoritar şi nu îşi doreşte nici trecerea în opoziţie, deci soluţia este refacerea coaliţiei.

„Nu putem accepta nici să rămânem agăţaţi ca guvern minoritar de mila PSD, care în mod evident că ne va arunca de la putere exact atunci când o să le convină lor cel mai mult, după ce ne vom compromite şi după ce nu vom avea capacitatea de a guverna. Opoziţie nu-mi doresc. PNL are vocaţia guvernării. Toate eforturile pe care le-am făcut de-a lungul carierei mele au fost în direcţia de a câştiga alegerile şi de a duce PNL la guvernare. Strategic, singura soluţie onorabilă, din punctul de vedere al electoratului, care, de altfel, e susţinută de aproape 70% din electorat, pe cercetările sociologice pe care le-am făcut, e să refacem coaliţia. Nu e complicat, ştim foarte bine care-i preţul refacerii coaliţiei. Că acest preţ va fi plătit acum, peste două zile, peste o săptămână sau peste 45 de zile, acest preţ va fi plătit, credeţi-mă ce vă spun”, a susţinut Ludovic Orban, făcând trimitere la demiterea premierului Florin Cîțu.

La alegerile din 25 septembrie, liberalii au nevoie să aleagă un om ce poate negocia formula de guvernare cea mai avantajoasă.

„În 25 septembrie, practic, aproape că alegerea dumneavoastră e mult uşurată chiar şi din perspectiva strategiei politice şi a perspectivelor existente, cine poate reface coaliţia de guvernare şi cine nu poate reface coaliţia de guvernare. (…) Avem nevoie să alegem în fruntea PNL un om care are ştiinţa, arta, experienţa pentru a putea, în actualul context politic, să negocieze formula de guvernare care să fie cea mai avantajoasă şi care să ne dea posibilitatea să guvernăm cât mai bine”, a conchis Orban.

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a participat vineri la şedinţa Colegiului Director Judeţean PNL Giurgiu, în care a fost prezentată moţiunea de candidatură la preşedinţia partidului.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
În noaptea de 28 august, Luna Sturionului schimbă energia zodiilor. Cine este cel mai puternic afectat de Luna Plină
Fanatik.ro
Mitică Dragomir, profeţia uluitoare despre Lucian Pahonţu, care s-a adeverit. „Oracolul din Bălceşti” a anunţat de luna trecută ce va păţi şeful SPP. Video
Capital.ro
Vești pentru milioane de pensionari: ce spune Ministerul Muncii despre a 13-a pensie
Playtech.ro
Dosarul digital de sănătate se schimbă de la 1 septembrie. Ce informații medicale vor putea fi accesate
Adevarul
Noi restricții pentru mașinile poluante. Ce trebuie să știe posesorii de mașini vechi și de când se aplică măsura
wowbiz.ro
Destin frânt la doar 22 de ani! Cazimir Ionescu, prima reacție după ce fiica sa a fost găsită moartă: „Era în depresie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie și-a pierdut viața în Onești, în urma unui impact violent între trei mașini. Mai multe persoane au rămas încarcerate
iamsport.ro
Ofertă concretă de la Cadiz pentru un fotbalist de la Universitatea Craiova. Spaniolii oferă aproape 3 milioane de euro
MediaFlux
Începe recrutarea! Armata Română cheamă românii la unitățile militare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat