Ludovic Orban, faţă în faţă cu sindicaliştii: „Salariul mediu net a crescut cu 7%. Toată gândirea pe care am avut-o a avut acest scop”

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Ludovic Orban, a declarat, joi, la Congresul Blocului Naţional Sindical, că în România salariul mediu net a crescut în vreme de pandemie cu peste şapte la sută, în condiţiile unei inflaţii mai scăzute, precizând că acest lucru a dus la un deficit bugetar de 9,8%.
George Russo
04 mart. 2021, 11:15
Ludovic Orban, faţă în faţă cu sindicaliştii:

Ludovic Orban a amintit că România trebuie să se încadreze în acest an într-un deficit de şapte la sută, iar apoi până în 2024 să se revină la un deficit de sub trei procente.

„Numărul de angajaţi cu contract de muncă la nivelul lunii decembrie a fost semnificativ egal sau puţin mai mare în raport cu numărul de angajaţi din luna ianuarie înainte de izbucnirea pandemiei. De asemenea, trebuie să ştiţi că salariul mediu net în România în vreme de pandemie a crescut cu peste 7 la sută, în condiţiile unei inflaţii scăzute în raport cu inflaţiile din anii anteriori.

Toată gândirea pe care am avut-o, este adevărat cu un preţ pe care l-am plătit, un deficit bugetar de 9,8%, toate măsurile pe care le-am gândit au avut exact acest scop şi anume acela de a menţine într-o măsură cât mai mare în stare de funcţiune economia, de a prezerva cât mai multe dintre locurile de muncă ale angajaţilor şi a susţine companiile să treacă de perioada grea, provocată de pandemie, cu restructurări de personal cât mai mici posibil şi, de asemenea, evident să încurajăm investiţii care se creeze noi locuri de muncă”, a afirmat Ludovic Orban, în cadrul intervenţiei avute la Congresul Blocului Naţional Sindical.

Ludovic Orban amintește de scăderea deficitului la 7%

Este un an dificil pentru că trebuie să ştiţi că România este singura ţară din Uniunea Europeană asupra căreia s-a declanşat procedura de deficit excesiv, iar noi trebuie să fim extrem de riguroşi atât în faţa partenerilor europeni, cât şi faţa mediului financiar internaţional, în faţa investitorilor, să arătăm că avem un plan de a reface echilibrele bugetare, de a reface echilibrele economice şi de a reporni într-un ritm cât mai rapid posibil toate motoarele de dezvoltare economică.

Anul acesta trebuie să ne încadrăm într-un deficit de 7% şi gradual până în 2024 va trebui să revenim la un deficit în conformitate cu prevederile tratatului Uniunii Europene de sub 3%. Acest lucru va presupune, pe lângă o creştere economică cât mai rapidă, va presupune extrem de multă moderaţie în ceea ce priveşte generarea de noi cheltuieli pentru buget”, a afirmat Ludovic Orban, în cadrul intervenţiei avute la Congresul Blocului Naţional Sindical, scrie News.ro.

Citeşte şi: Plângere penală pe numele lui Nicuşor Dan. Aurelian Bădulescu: „Primarul se crede atotputernic şi se joacă cu sănătatea consilierilor”

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Se ascute lupta pentru putere în PNL. Premierul Bolojan ar viza schimbarea oamenilor lui Thuma din conducerea filialelor liberale din București
Capital.ro
Lege în România. Românii își pot pierde dreptul de proprietate. Termenul de redobândire este de 30 de zile
Playtech.ro
Când poți pierde dreptul de proprietate. Cazurile prevăzute de lege
Adevarul
Avionul lui Netanyahu părăsește Israelul, iar SUA evacuează o bază militară din Orientul Mijlociu . „Intervenția militară” a lui Trump în Iran este „posibilă în următoarele 24 de ore”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Crește alocația de hrană pentru copii și bătrâni. Ministerul Muncii anunță mai mulți bani pentru serviciile sociale
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend