Ludovic Orban îl atacă pe Florin Cîţu, chiar dacă se laudă cu o campanie pozitivă. „Să vorbești de suflu nou cu Gorghiu, Turcan, Boc, Flutur, Roman”

În plin război pentru şefia partidului, preşedintele PNL a lansat un nou atac la adresa lui Florin Cîţu, după ce premierul a spus că e nevoie de un "suflu nou".
Razvan Mihalascu
19 iun. 2021, 18:54
Ludovic Orban îl atacă pe Florin Cîţu, chiar dacă se laudă cu o campanie pozitivă.

Ludovic Orban susţine că acest suflu nou trebuie definit, în condiţiile în care în echipa de susţinători ai lui Cîţu apar politicieni cu ştate vechi precum Emil Boc, Alina Gorghiu sau Raluca Turcan.

„Felul meu de a face campanie a fost întotdeuna îndreptat către membrii partidului. Am încercat întotdeauna să câştig încrederea prin respectul pe care l-am arătat, prin solicitudine, prin faptul că întotdeauna am fost deschis, am primit, am vorbit la telefon, am încercat să îmi ajut colegii şi din această cauză am o relaţie foarte bună cu membrii partidului şi apreciez că zecile sutele de membrii fără să aibă ceva de câştigat decât pe planul mândriei, întotdeauna ma încercat să fiu alături de ei”, a declarat Ludovic Orban.

Citeşte şi: Lupta pentru şefia PNL se încinge. Ludovic Orban aduce reproşuri. „Cei care îl susţin pe Cîţu şi chiar domnul Cîţu sunt în poziţiile pe care le au ca urmare a negocierilor conduse de mine”

Potrivit News.ro. Ludovic Orban a mai precizat sâmbătă că delegaţii la congresul PNL au posibilitatea să nu voteze aşa cum decide filiala din care fac parte.

„Eu derulez o campanie care excede competiţiile şi rezultatul competiţiilor la nivel judeţean care va duce la o socoteală a filialelor. Vă mai spun un lucru, dacă o filială decide în Colegiul Director judeţean să sprijine un candidat, asta nu înseamnă că toţi delegaţii care reprezintă filiala respectivă vor vota candidatul respectiv.

Aia e o opţiune dată de forul statutar, iar opţiunea e mai mult formală ca să permită candidatura pentru că un membru PNL poate candida la preşedinţia partidului doar dacă are sprijinul a minimum zece filiale judeţene din cele 48. Şi din cauza asta, până la urmă, fiecare delegat care vine la congres are, probabil, o orientare din partea conducerii filialei, dar până la urmă fiecare judecă cu mintea lui, are propriul aparat de evaluare, are propriul discernământ şi până la urmă hotărăşte cu mintea lui ce e de făcut în PNL. Pentru mine, campania încetează în momentul în care se dă ultimul vot. E posibil să aşteaptă şi alţi candidaţi”, a declarat Orban.

Ludovic Orban îl atacă pe Florin Cîţu, chiar dacă se laudă cu o campanie pozitivă. „Trebuie definit ce înseamnă un suflu nou”

Liderul liberal a fost întrebat şi ce părere are despre noul suflu din PNL, el apreciind că acest suflu trebuie definit.

”Dacă se uită cineva la cei patru ani în care am condus PNL, parcă chiar am adus un suflu nou. Dacă te uiţi la primarii aleşi, dacă te uiţi la oamenii noi care au intrat în partid, dacă te uiţi la grupurile parlamentare care au foarte mulţi tineri, eu chiar am adus un suflu noi. Acuma, sigur că să vorbeşti de un suflu nou cu o echipă în spate care o are pe Alina Gorghiu, pe Raluca Turcan, Emil Boc, Gheorghe Flutur, Victor Paul Dobre, Florin Roman şi aşa mai departe, ca să nu fac o listă chiar , să vorbeşti de un suflu nou, mă rog, trebuie definit ce înseamnă un suflu nou. Ştiţi, eu sunt un om modern, un om care întotdeauna m-am adaptat, care am încercat întotdeauna să văd, să mă mişc în sensul în care se mişcă societatea şi la fel au fost foarte mulţi dintre colaboratorii mei şi eu cred că aşa e normal, aşa e firesc, orice instituţie trebuie să se adapteze”, a declarat Orban.

Preşedintele PNL a reacţionat după ce, pe 30 mai, premierul Florin Cîţu a spus că este nevoie de „un suflu nou” în PNL, motiv pentru care a decis să candideze. Alături de el au fost, în momentul anunţului, 40 de lideri ai formaţiunii, între care Raluca Turcan, Emil Boc şi Alina Ghorghiu.

Citeşte şi: Ludovic Orban îl pune la punct pe Florin Cîțu, care a spus că a reuşit să convingă o Românie să fie premier: „Candidatul oficial am fost eu. Negocierile au fost conduse de mine”

 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Mitică Dragomir, reacție-șoc după votarea Legii Novak. A rostit un singur cuvânt, apoi a mărit procentele! Exclusiv
Capital.ro
EXCLUSIV. Makaveli, față în față cu Dan Andronic. Dezvăluiri din dosarul lui Călin Georgescu: Ăia sunt banii despre care ei vorbesc
Playtech.ro
Cât te costă o zi la Târgul de Crăciun din Craiova, dacă vii din București sau Ploiești. Calcul complet pentru o familie
Adevarul
Te sună „banca” și vrea datele tale? Cum recunoști o tentativă de fraudă și ce ai de făcut
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Iarna a pus stăpânire pe România! Drumarii au intervenit în zonele montane, după ce s-a așternut un strat consistent de zăpadă
iamsport.ro
Ion Țiriac a intervenit în scandalul momentului din sportul românesc: ”Crimă!”
MediaFlux
Doliu imens în lumea medicală. Celebrul doctor Flavia Groșan a încetat din viață
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume