Lumea teatrului, zguduită de un nou scandal. Actriţa Anca Sigartău, urmărită penal în Dosarul Theaterstock

Lumea teatrului românesc este zguduită după ce îndrăgita actriţă Anca Sigartău este în vizorul procurorilor. Aceasta este urmărită penal în Dosarul Theaterstock. Judecătorii de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bacău o suspectează pe fosta directoare generală a Teatrului Bacovia de încălcarea legislației referitoare la cheltuielile din fonduri publice.  
Romania TV
26 oct. 2020, 14:54
Lumea teatrului, zguduită de un nou scandal. Actriţa Anca Sigartău, urmărită penal în Dosarul Theaterstock

Şi asta nu e tot. Sigartău are probleme şi pe latura civilă. Sunt în derulare mai multe procese prin care municipalitatea băcăuană și Teatrul Bacovia încearcă să recupereze de la Anca Sigartău și de la un ONG circa 700.000 de lei, sumă calculată de Curtea de Conturi. 

În 2015, Anca Sigartău, a organizat în Bacău festivalul internațional de teatru ”Theaterstock”. Festivalul era programat de altfel pentru anul 2016, însă au intervenit schimbări. Inițial, de la bugetul local, ar fi trebuit alocați doar 1,8 milioane de lei, însă în urma devizului prezentat de Anca Sigartău în Consiliul Local, bugetul a fost depășit cu mult, a declarat zdbc.ro.

Ce spun procurorii DNA: Prejudiciul ajunge la 400.000 de lei

Procurorii DNA au calculat prejudiciul ce depăşeşte suma de 400.000 de lei, iar dosarul a ajuns la Parchetul de pe lângă Judecătoria Bacău. Motivul:„prejudiciul nu depășește un milion de euro pentru care DNA are competența de cercetare”. Ancheta a fost preluată, in rem, de procurori, care inițial au clasat dosarul, dar soluția clasării a fost contestată și judecătorii au decis continuarea cercetărilor.

„În cauză, se efectuează urmărirea penală față de un suspect sub aspectul săvârșirii infracțiunii de angajarea cheltuielilor din bugetele locale peste limita creditelor bugetare aprobate. (…) La data săvârșirii prezumtivelor fapte, suspectul îndeplinea calitatea de director general al Teatrului Municipal Bacovia”, se arată în comunicatul transmis de DNA.

 

 

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
FIFA pregătește în secret un spectacol de închidere istoric pentru finala Campionatului Mondial 2026
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Greșeala care îi lasă pe turiști fără bani în vacanță. De ce nu este indicat să scoți cash de la anumite bancomate din străinătate 20 iunie 2026
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Fără dubii! Pancu a recunoscut că ar fi refuzat-o pe Rapid dacă primea cealaltă ofertă la care spera: ”O dată în viață!”
MediaFlux
Horoscop financiar de weekend. Cele trei zodii care vor atrage banii ca un magnet
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?