Lupta pentru Balonul de Aur se dă între FC Barcelona şi Real Madrid

FIFA a anunţat că doi jucători ai echipei FC Barcelona şi un fotbalist al formaţiei Real Madrid sunt cei trei finalişti pentru Balonul de Aur, trofeu ce va fi decernat la 7 ianuarie 2013, la Zurich.
Romania TV
29 nov. 2012, 15:06
Lupta pentru Balonul de Aur se dă între FC Barcelona şi Real Madrid

Conform FIFA, finaliştii pentru trofeul Balonul de Aur 2012 sunt Andreas Iniesta, Cristiano Ronaldo şi Leo Messi.

Argentinianul Leo Messi, în vârstă de 25 de ani, triplu câştigător al Balonului de Aur, este marele favorit şi în acest an. Portughezul Cristiano Ronaldo, 27 de ani, a mai câştigat Balonul de Aur în 2008, iar spaniolul Andres Iniesta, în vârstă de 28 de ani, a câştigat în acest an Euro 2012 cu naţionala Spaniei şi a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului.

Finaliştii din 2011 au fost Cristiano Ronaldo, Lionel Messi şi Xavi Hernandez, iar Balonul de Aur i-a revenit argentinianului Messi.

Câştigătorul Balonului de Aur va fi ales în urma voturilor jurnaliştilor, căpitanilor de la echipele naţionale şi selecţionerilor.

La categoria antrenorul anului, finaliştii sunt Vicente Del Bosque (selecţionerul Spaniei), Josep Guardiola, fostul tehnician al formaţiei FC Barcelona, şi Jose Mourinho (Real Madrid).

Pentru titlul de cel mai frumos gol al anului se vor lupta brazilianul Neymar, columbianul Radamel Falcao şi slovacul Miroslav Stoch.

Cele trei jucătoare nominalizate la Balonul de Aur din fotbalul feminin sunt brazilianca Marta şi americancele Aby Wambach şi Alex Morgan.

La categoria antrenorul de fotbal feminin al anului, finaliştii sunt Bruno Bini (Franţa), Norio Sasaki (Japonia) şi Pia Sundhage (SUA/Suedia).

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Facturile la apă caldă în București, calculate în Internet Explorer. CMTEB nu are bani de un sistem informatic nou, dar dă 1 milion de lei pe apă minerală
Capital.ro
Se suspendă plata pensiei. Termen limită pentru mii de pensionari români. Certificatul trebuie trimis săptămâna aceasta
Playtech.ro
Ce trebuie să faci când primeşti o citaţie: paşi de urmat, conform unui avocat
Adevarul
Ipoteză șocantă în cazul copilului căzut de la etajul 9: ce au observat vecinii înainte de moartea băiețelului de 5 ani
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Motivul ascuns al lui Donald Trump. Secretul din spatele războiului din Iran
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj