MAE a repatriat 620 de cetăţeni români aflaţi în Regatul Ţărilor de Jos, Franţa şi Spania

Ministerul Afacerilor Externe a anunţat faptul că 620 de cetăţeni români aflaţi în Regatul Ţărilor de Jos, Franţa şi Spania au revenit în ţară cu curse Tarom.
Romania TV
01 iun. 2020, 11:39
MAE a repatriat 620 de cetăţeni români aflaţi în Regatul Ţărilor de Jos, Franţa şi Spania
În cursul zilei de 31 mai au fost repatriați 117 cetățeni din Regatul Țărilor de Jos, 171 de cetățeni români din Republica Franceză și 332 de cetățeni români din Regatul Spaniei.
 
Citește și: MAE: 175 de cetăţeni români din Italia au fost repatriaţi
 
”În continuarea demersurilor întreprinse pentru facilitarea revenirii în ţară a cetăţenilor români aflaţi în străinătate şi care au fost afectaţi de măsurile de restrângere a transportului aerian adoptate în contextul gestionării pandemiei de COVID-19, Ministerul Afacerilor Externe informează că, în cursul zilei de 31 mai, a fost facilitată revenirea în ţară a 117 de cetăţeni români din Regatul Ţărilor de Jos (pe ruta Bucureşti-Amsterdam-Bucureşti), a 171 cetăţeni români din Republica Franceză (pe ruta Bucureşti-Paris–Bucureşti) şi a 332 cetăţeni români din Regatul Spaniei (pe ruta Bucureşti-Madrid-Bucureşti, respectiv Bucureşti-Barcelona-Bucureşti), ca urmare a demersurilor comune ale Ministerului Afacerilor Externe, ale Ministerului Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor şi ale Ministerului Afacerilor Interne.
 
Repatrierea a fost asigurată prin intermediul a patru curse aeriene operate de compania Tarom”, potrivit unui comunicat MAE.
 
Printre cetăţenii români repatriaţi se regăsesc persoane aflate în tranzit din Statele Unite ale Americii sau Canada, medici, studenţi, membri de familie ai unor cetăţeni români, precum şi persoane care se aflau în imposibilitatea de a-şi prelungi şederea pe teritoriul statelor respective din diverse motive.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Video. Toată familia Lucescu s-a strâns la miezul nopții la căpătâiul lui Mircea Lucescu. Fiul Răzvan, sfâșiat de durere la ieșirea din spital
Capital.ro
Anunț pentru românii cu buletin electronic. Regulă în orice instituție la prezentarea documentului
Playtech.ro
Ce să adaugi în varul pentru copaci pentru un efect dublu. Protejează pomii și nici nu se curăță după ploi
Adevarul
„Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre în comă
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, reacție nervoasă în studioul Digi Sport: ”Să vină el și să vă facă emisiunile și întrebările!”
MediaFlux
800.000 de pensionari primesc bani în plus. Anunțul Casei de Pensii
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj