MAE a repatriat 92 de cetăţeni români, printre care şi muncitori sezonieri, din Germania

92 de cetăţeni români, printre care şi lucrători sezonieri, au fost repatriaţi din Germania, cu o cursă specială, în cursul zilei de vineri 22 mai, informează Agerpres.
Romania TV
23 mai 2020, 19:18
MAE a repatriat 92 de cetăţeni români, printre care şi muncitori sezonieri, din Germania

Repatrierea a fost posibilă datorită demersurilor comune întreprinse de Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Transporturilor şi Ministerul Afacerilor Interne şi a colaborării cu autorităţile germane competente. Românii s-au întors în ţară cu o cursă aeriană operată de o companie privată, pe ruta Nurnberg-Frankfurt-Cluj-Napoca.

În continuarea demersurilor întreprinse pentru facilitarea revenirii în ţară a cetăţenilor români aflaţi în străinătate şi care au fost afectaţi de măsurile de restrângere a transportului aerian adoptate în contextul gestionării pandemiei de COVID-19, Ministerul Afacerilor Externe informează că, în cursul serii de vineri, 22 mai, au revenit în siguranţă în ţară 92 de cetăţeni români care se aflau pe teritoriul Republicii Federale Germania (inclusiv lucrători sezonieri care au notificat misiunea diplomatică sau oficiile consulare de pe teritoriul Germaniei cu privire la dorinţa de a reveni în ţară), ca urmare a demersurilor comune ale Ministerului Afacerilor Externe, ale Ministerului Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor şi ale Ministerului Afacerilor Interne, în directă colaborare cu autorităţile germane competente„, se arată într-un comunicat al MAE transmis Agerpres.

Citeşte şi Român mort de coronavirus în Germania. Muncea într-o fabrică de prelucrare a cărnii

Ministerul Afacerilor Externe face apel la românii plecaţi peste hotare să verifice informaţiile publicate pe pagina de internet a instituţiei, respectiv pe paginile de internet ale misiunilor diplomatice şi ale oficiilor consulare ale României în străinătate. 

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Ce s-a ales de judecătorul care a adus ”turul 2 înapoi”. Alexandru Vasile era propus pentru cercetare disciplinară după ce a anulat decizia CCR
Capital.ro
Secretul din naștere al lui Ion Iliescu. L-a ajutat să se impună lângă Ceaușescu și să conducă apoi România: Așa sunt câștigătorii!
Playtech.ro
Cele mai ciudate legi din Germania, explicate de o româncă. Mirosul de grătar este interzis şi orice găină trebuie declarată la primărie
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Un suporter al FCSB, la un pas de tragedie la finalul meciului cu Feyenoord! A căzut din tribună la golul lui Tănase
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu