Mai multi romi români au dat în judecată statul polonez, la CEDO

16 romi români au dat în judecată statul polonez, la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului. Aceştia se plâng că au rămas pe drumuri după ce autorităţile locale le-au distrus locuinţele, fără un avertisment prealabil. De cealaltă parte, oficialii polonezi spun că le-au propus asistenţă romilor, dar aceştia au refuzat.
Filip Stan
29 ian. 2016, 11:13
Mai multi romi români au dat în judecată statul polonez, la CEDO

Romi, care trăiesc de peste 20 de ani în Polonia, „la marginea societății și în excluziune”, au văzut buldozerele demolând locuințele lor improvizate, în iulie 2015, fără să fie avertizați și fără să aibă posibilitatea de a-și lua lucrurile personale, potrivit unui comunicat al HFPC.

În urma acestei operațiuni ordonate de Inspecția locală pentru construcții, cei 16 reclamanți, printre care copii și persoane cu handicap, au rămas fără locuință și fără asistență, conform aceleiași fundații, care denunță încălcarea mai multor articole din Convenția Europeană a Drepturilor Omului.

La rândul său, orașul Wroclaw a afirmat că i-a prevenit pe romi în legătură cu operațiunea de demolare a locuințelor lor ilegale și le-a propus asistență pe care aceștia au refuzat-o, potrivit unui comunicat dat publicității la acea dată.

Comunitatea romilor din Polonia numără aproximativ 17.000 de persoane, dintr-un total de 38 de milioane de locuitori, conform datelor recensământului din 2011.

Citeşte şi

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Adi Mutu face radiografia dezastrului de la FCSB: “Echipă fricoasă şi timidă!”
Capital.ro
Planul secret al lui Călin Georgescu cu Horațiu Potra. Ce plănuiau să facă în România
Playtech.ro
Suplimentul la succesiune, în 2025. Rolul lui şi unde se face
Adevarul
Simptomele infecției cu Candida Auris, ciuperca rezistentă care se răspândește rapid în Europa
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Doliu în lumea fotbalului! A murit un fost fotbalist de la Steaua București
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan și-a anunțat DEMISIA. PLUS amenințări de ULTIMA ORĂ pentru acești bugetari
iamsport.ro
'Hagi participă la manevre de culise!'. RĂZBOI în direct după acuzațiile la adresa Generației de Aur: 'Mergeați cu șefii Cooperativei' / 'Numai promisiuni deșarte, performanță nu'
MediaFlux
Ședințe pe bandă rulantă în coaliție privind reforma administrație publice! Bolojan vrea să taie 10% din posturi, dar PSD și UDMR se opun
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor