Majoritatea ruşilor nu cred că astronauţii NASA au ajuns pe Lună

Majoritatea ruşilor pun la îndoială faptul că astronauţii americani au ajuns pe lună în 1969, iar Statele Unite au falsificat date pentru a dovedi contrariul, potrivit unui sondaj realizat de Centrul pentru Studierea Opiniei Publice din Rusia (VTsIOM), informează agenţiile de presă EFE şi RBK.
Romania TV
29 iul. 2018, 10:09
Majoritatea ruşilor nu cred că astronauţii NASA au ajuns pe Lună

Autorităţile americane au falsificat imagini ale misiunii lor pe Lună şi astronauţii de la NASA nu au aterizat pe satelitul natural al Pământului, consideră mai mult de jumătate din ruşii intervievaţi în sondaj, 57% . De menţionat că 65% dintre aceşti oameni au studii secundare.

Cu toate acestea, 24% dintre respondenţi nu se îndoiesc că misiunea a avut loc efectiv.

Astronauţii Neil Armstrong şi pilotul Edwin Aldrin au aşezat modulul Apollo 11 pe suprafaţa Lunii în 20 iulie 1969. Armstrong a devenit prima persoană care a păşit pe Lună.
În plus, conform aceleiaşi anchete, publicate la 27 iulie, 45% dintre ruşi cred în existenţa extratereştrilor, în timp ce 42% dintre respondenţi cred că extratereştrii nu vizitează Pământul sau că nu există.

O largă majoritate a respondenţilor (93%) consideră că planeta noastră are o formă sferică. Doar 3% dintre ruşi cred că Pământul este plat şi că oamenii de ştiinţă ascund în mod deliberat acest fapt. 4% dintre respondenţi au considerat că este dificil să răspundă la această întrebare.

Studiul a fost efectuat prin telefon pe 29 şi 30 mai 2018, cu 2.000 de persoane peste 18 ani. Marja de eroare nu depăşeşte 2,2%.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se pune poprire pe conturi și salariu. Banca transmite notificări și dă termen de 30 de zile. Românii care trebuie să achite banii de urgență
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi