MALTA – ROMÂNIA 0-4 în GRUPA F din preliminariile EURO 2020. Vezi CLASAMENTUL

România a câştigat, luni, meciul cu Malta de la La Valetta, scor 4-0 în preliminariile Euro 2020. Tot în Grupa F, Insulele Feroe - Norvegia 0-2 şi Spania - Suedia 3-0.

10 iun. 2019, 20:19

„Tricolorii” au deschis scorul rapid prin Pușcaș (7). Tot atacantul care joacă în Italia a majorat diferența (29). Chipciu (34) a prins și el un șut superb de la 20 de metri și a stabilit scorul pauzei. În prelungirile partidei, Dennis Man a stabilit scorul final, după ce a luat o acțiune pe cont propriu (90+1).

Chipciu a fost eliminat şi va lipsi la meciul cu Spania de la Bucureşti.

MALTA ROMANIA 0-4 (0-3)

Puşcaş 7, 29, Chipciu 34, Man 90+1

MALTA: Bonello – Z. Muscat, Agius, Borg, Zerafa – R. Muscat, Fenech (59 Grech), Mbong, Corbolan (84 Montebello) – Effiong, Gambin (67 Mifsud). Selecţioner: Ray Farrugia.

ROMANIA: Tătăruşanu – Chipciu, I. Cristea, Nedelcearu (45 Săpunaru), Bancu – R. Marin, T. Băluţă – Maxim (74 Rotariu), Keşeru (65 Man), I. Hagi – Puşcaş. Selecţioner: Cosmin Contra.

Au mai rămas de jucat:

5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)

8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)

12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)

15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)

15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)

18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)