Mama unei FETE ÎN COMĂ, acuză medicii că nu i-au tratat fata corespunzător VIDEO

Acuzaţii grave la adresa mai multor medici din Bihor. Mama unei adolescente aflate în comă, acuză medicul de familie că nu a chemat salvarea atunci când fata s-a simţit rău şi că nu i-a dat tratamentul corespunzător. De asemenea, femeia susţine că şi în spital medicii au intârziat cu unele analize, iar din această cauză fiica ei a intrat în comă.
Romania TV
10 nov. 2012, 07:26
Mama unei FETE ÎN COMĂ, acuză medicii că nu i-au tratat fata corespunzător VIDEO

Iniţial, fata de 15 ani a acuzat dureri de cap. „M-am dus cu ea la medicul de familie, care i-a dat algocalmin. Am rugat-o pe doamna doctor Borcea Minerva să cheme salvarea. A spus să mă duc acasă, să chem slavarea şi să spun că a leşinat fata la şcoală. Am chemat salvarea si dacă nu m-a ajutat, am ajuns la pediatrie, unde i s-a dat un tratament, pentru că voma”, a spus mama fetiţei.

Femeia s-a întors cu copilul acasă, dar după câteva zile, starea fetei s-a agravat, aşa că a chemat din nou salvarea. La spital i s-a pus diagnosticul de meningoencefalită acută. Mama fetei a spus că abia după o săptâmână, fetei i s-a făcut un computer tomograf şi i-au fost descoperite leziuni la creier. După o altă săptâmână i-a fost făcut şi un RMN la cap şi apoi la coloană. După puţin timp, copila a intrat in comă.

Directorul spitalului spune că medicii şi-au făcut datoria. „Echipa multidisciplinară care a analizat cazul a trimis pacienta pentru computer tomograf, pentru că relevă mai bine modificările de la nivelul creierului decât un RMN”, a spus directorul spitalului Laurin Pop.

Femeia s-a adresat şi Direcţiei de Sănătate Publică Bihor. „O comisie DSP, împreună cu Colegiul Medicilor, va încerca să răspundă întrebărilor doamnei”, a precizat directorul tehnic al DSP Bihor, Daniela Rahotă.

Fata este internată la secţia de terapie intensivă de la Spitalul de Copii din Oradea. Starea ei este foarte gravă.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Taxe pe trofeul CM! Câți bani oprește fiscul american din premiul Spaniei după câștigarea Cupei Mondiale
Capital.ro
Curs valutar joi, 23 iulie. BNR a publicat noile cotații pentru principalele valute. Cât valorează euro și dolarul
Playtech.ro
Facultatea unde concurența a ajuns la 21 de candidați pe un loc. Specializările care atrag cei mai mulți absolvenți de liceu
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Brăila a rămas fără cap la locul de muncă, după ce a fost prinsă sub mai mulți baloți! Victima era mama a trei copii
iamsport.ro
O echipă din România și-a batjocorit jucătorii și angajații: ”Și-au amanetat bijuteriile pentru bani de cozonac! Sunt neplătiți de 6 luni, nu mai recuperează nimic, clubul e în faliment”
MediaFlux
Horoscop 23 iulie. Apar oportunități din locuri neașteptate. Cine câștigă bani și cine trebuie să spună un „nu” hotărât Introducere
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România