Managerul Serviciului de Ambulanţă Călăraşi, suspectat de abuz în serviciu, a fost reţinut VIDEO

Managerul Serviciului Judeţean de Ambulanţă Călăraşi, Dragoş Alecu, suspectat că ar fi trucat examene pentru ocuparea unor posturi, a fost reţinut, miercuri seară, de procurorii Parchetului Tribunalului Călăraşi.
Romania TV
27 mart. 2013, 16:55
Managerul Serviciului de Ambulanţă Călăraşi, suspectat de abuz în serviciu, a fost reţinut VIDEO

Potrivit reprezentanţilor Parchetului Tribunalului Călăraşi, Dragos Nicolae Alecu a fost audiat timp de şase ore de către procurori, iar anchetatorii au emis pe numele său ordonanţă de reţinere pentru 24 de ore, fiind acuzat de abuz în serviciu, asociere în vederea comiterii de infracţiuni şi alte fapte asimilate celor de corupţie.

Managerul Serviciului Judeţean de Ambulanţă Călăraşi urmează să fie dus la Tribunalul Călăraşi cu propunere de arestare preventivă pentru 29 de zile.

Anchetatorii au descins, miercuri dimineaţă, la sediul Serviciului Judeţean de Ambulanţă Călăraşi, iar surse judiciare afirmau că ancheta l-ar viza pe managerul instituţiei, Dragoş Alecu.

Ulterior, reprezentanţii Parchetului Tribunalului Călăraşi au anunţat că managerul Serviciului Judeţean de Ambulanţă Călăraşi şi mai mulţi angajaţi ai instituţiei sunt suspectaţi de abuz în serviciu şi alte fapte asimilate celor de corupţie, iar infracţiunile ar fi avut loc loc în perioada 2011-2013.

Conform surselor citate, în urma percheziţiilor făcute în biroul şefului Serviciului de Ambulanţă Călăraşi şi la locuinţa acestuia au fost ridicate mai multe documente care vor constitui mijloace de probă în anchetă.

„Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Călăraşi, cu sprijinul lucrătorilor DGA şi SRI, au desfăşurat o acţiune la Serviciul de Ambulanţă Judeţean Călăraşi. Au fost percheziţii în această instituţie şi la domiciliul managerului SAJ, Dragoş Nicolae Alecu. Există suspiciuni că acesta, împreună cu mai multe persoane din instituţie, au săvârşit infracţiuni de abuz în serviciu, asociere în vederea comiterii de infracţiuni şi alte infracţiuni asimilate faptelor de corupţie, în perioada 2011-2013. Ei vor fi audiaţi la sediul Parchetului Tribunalului Călăraşi, iar în funcţie de rezultatul audierilor se va aprecia şi asupra oportunităţii luării unor eventuale măsuri preventive”, a declarat, miercuri, purtătorul de cuvânt al Parchetului Tribunalului Călăraşi, procuror Xenofonte Purcărea.

Anchetatorii spuneau că managerul Serviciului de Ambulanţă şi mai mulţi angajaţi ai instituţiei ar fi trucat examene pentru ocuparea a patru posturi de dispeceri, pentru a-şi angaja rude sau cunoştinţe.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Care e situaţia lui George Puşcaş la Dinamo: “Dacă va avea dureri mai mari, luăm în calcul să fie operat!” Ce contract are atacantul
Playtech.ro
Motivul pentru care benzina a scăzut sub 8 lei per litru. Motorina s-a ieftinit şi ea, preţurile de azi la carburanţi
Adevarul
Pariul riscant al PSD: Moțiune de cenzură sau anticipate? De ce Nicușor Dan ar putea bloca planul social-democraților
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Coiful de la Coţofeneşti şi cele două brăţări dacice vor fi expuse la Muzeului Naţional de Istorie a României. Cât timp vor rămâne în țară piesele
iamsport.ro
Radu Banciu a numit antrenorul român din străinătate care ar fi fost o soluție mai bună decât Gică Hagi: ”Are stofă”
MediaFlux
Sorin Grindeanu ar accepta să fie premier. Ce condiții pune liderul PSD: ”Lucrurile vor intra într-un nou scenariu”
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj