Liderii partidelor din fosta coaliție s-au degeaba, vineri seară, la Palatul Cotroceni, pentru discuții cu președintele Nicușor Dan. PNL nu vrea și pace să susțină necondiționat un guvern PSD, ceea l-ar fi înfuriat pe șeful statului.
Refuzul liberalilor de a susține un cabinet PSD i-a enervat și pe social-democrați, care, prin vocea secretarului general Claudiu Manda, îl acuză pe Ilie Bolojan de ”sabotaj”.
Potrivit lui Manda, șeful liberalilor a ”oferit o lecție despre lipsa cuvântului în politică”, iar asta ”într-o perioadă în care oamenii nu mai au certitudini, în care țara riscă să își piardă credibilitatea, iar atragerea fondurilor europene și a investițiilor depinde de instalarea rapidă a unui guvern cu puteri depline”.
”Domnule Bolojan, ați MINTIT din nou!
L-ați mințit de două ori pe președintele României. I-ați mințit și pe români atunci când le-ați spus că România este prioritatea dumneavoastră.
Să minți un popor întreg și să te joci cu cheia guvernării într-o perioadă în care oamenii nu mai au certitudini, în care țara riscă să își piardă credibilitatea, iar atragerea fondurilor europene și a investițiilor depinde de instalarea rapidă a unui guvern cu puteri depline înseamnă deja sabotaj.
Domnule Bolojan, ne-ați oferit o lecție despre lipsa cuvântului în politică.
Timp de două luni, ați cerut PSD să își asume guvernarea.
PSD și-a respectat cuvântul. Încă de la primele consultări ne-am asumat responsabilitatea guvernării. Am acceptat să discutăm un guvern tehnocrat. Am acceptat un guvern politic. Am venit cu propuneri și am participat la fiecare rundă de negocieri. PSD a fost interesat de un singur lucru: programul de guvernare.
În schimb, de fiecare dată când PSD și-a respectat cuvântul, dumneavoastră v-ați schimbat condițiile. Ați schimbat formula de guvernare. Ați schimbat candidatul. Ați schimbat regulile negocierii.
Domnule Bolojan, în politică poți pierde o negociere. Dar când îți pierzi credibilitatea, costul îl plătește România”, a scris, pe Facebook, secretarul general al PSD.
Și fostul ministru social-democrat Adrian Câciu îl pune la zid pe Ilie Bolojan, despre care afirmă că este ”un mitoman politic” după ce l-ar fi mințit pe șeful statului în demersurile pentru instalarea unui nou Executiv.
”Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români, îl MINTE pe Președintele României și sfidează pur și simplu orice elementar bun-simț politic!
Declarația Președintelui Dan este clară:
Bolojan a mințit și face orice să se agațe de putere!
Am spus că Bolojan este un mitoman politic!
Acum lucrurile devin evidente: nu si-a mintit doar partenerii politici ci si pe Președinte!
Adică își bate joc de România!
Ăsta este Bolojan!”, a scris, tot pe Facebook, Câciu.