MANUALELE DIGITALE ale editurii Litera vor fi retrase din şcoli

Curtea de Apel Bucureşti a decis că manualele digitale realizate de editura Litera-Sivoco vor fi retrase de pe băncile elevilor, potrivit unui comunicat emis de Ministerul Educaţiei. Decizia este definitivă, iar Ministerul Educaţiei, în funcţie de motivarea instanţei, ar putea să retragă din şcoli cele 11.000 de manuale ale editurii Litera, pe care le-a distribuit la începutul lunii februarie.
Iulian Tudor
27 mart. 2015, 13:30
MANUALELE DIGITALE ale editurii Litera vor fi retrase din şcoli

Ministerul Educaţiei a luat act de minuta şedinţei de judecată din data de 26 martie 2015 a Curţii de Apel Bucureşti prin care se soluţionează plângerea formulată de către Asocierea Akademos Art S.R.L. – Agenţie Difuzare Carte S.R.L. Respectiva plângere a avut ca obiect anularea comunicării nr. 2.232/16.12.2014, a raportului procedurii şi a tuturor actelor subsecvente, inclusiv a comunicărilor prin care ceilalţi participanţi au fost declaraţi câştigători la licitaţia pentru achiziţia de manuale organizată de Centrul Naţional de Evaluare şi Examinare, dar şi reevaluarea ofertelor.

În raport cu solicitările contestatarei, instanţa a dispus următoarele: „Admite în parte plângerea. Modifică în parte decizia Consiliului Naţional pentru Soluţionarea Contestaţiilor (CNSC) atacată. Anulează în parte comunicarea nr. 2.232 din data de 16.12.2014 şi raportul procedurii, doar în ceea ce priveşte declararea ca admisibilă şi câştigătoare a ofertei Asocierii Grup Media Litera SRL – Grup Editorial Litera SRL – SC Siveco Romania SA. Respinge cererea de intervenţie accesorie a asocierii din urmă. Menţine în rest decizia CNSC. Respinge în rest plângerea”.

Din formulare reiese că instanţa menţine comunicarea menţionată anterior pentru celelalte 5 oferte declarate câştigătoare şi că raportul procedurii nu este anulat decât în ceea ce priveşte oferta Asocierii Grup Media Litera S.R.L. – Grup Editorial Litera S.R.L. – SC Siveco Romania S.A., fiind astfel vizate aproximativ 6% din exemplarele contractate pentru anul şcolar în curs.

Prin urmare, Ministerul Educaţiei va dispune toate măsurile legale care se impun după ce va primi comunicarea hotărârii motivate a instanţei de judecată.

Rezultatele licitaţiei pentru achiziţia de manuale pentru clasele I şi a II-a au fost stabilite cu respectarea OUG 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziţie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice şi a contractelor de concesiune de servicii. Potrivit acestui act normativ, autoritatea contractantă îşi asumă deciziile stabilite de Consiliului Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor, în urma soluţionării contestaţiilor depuse de părţile implicate„, potrivit documentului emis de Ministerul Educaţiei.

Reprezentanţii editurii Akademos, contestatarii licitaţiei pentru Abecedare, susţin că decizia este în favoarea lor. „Rămân şase câştigători, însă Litera a fost eliminată, iar Akademos revine pe lista câştigătorilor. Urmează să semnăm contractul-cadru cu ministerul, să deblocăm garanţiile şi să tipărim abecedare”, a declarat pentru adevarul.ro, Luiza Popescu, administratorul editurii Akademos.

Elevii din clasele I învaţă deja după Abecedarele editurii Litera. Ministerul Educaţiei nu a mai aşteptat deznodământul procesului şi la începutul lunii februarie a distribuit în şcoli cele 190.000 de manuale, în şase versiuni, din care 11.000 erau realizate de editura Litera. 

CITEŞTE ŞI: Cum arăta pagina din abecedar cu propoziţia „Ana are mere” FOTO

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Ce au făcut Alina Eremia și logodnicul ei, Edi Barbu, înainte de nuntă! Cum i-au surprins paparazzii
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Florinel Coman, transfer bombă la FCSB?! Gigi Becali confirmă: „Am vorbit cu el!”. Exclusiv
Capital.ro
Clipe de groază pentru Elena Udrea și partenerul său, Adrian Alexandrov. Fiica lor a fost și ea prezentă. Ce li s-a întâmplat celor trei
Playtech.ro
Prioritatea de rampă, în 2025. Când se aplică regula din Codul Rutier şi când este ilegală
Adevarul
„Pâinea îngrașă, dar alte alimente sunt mult mai nocive” - Cercetător UBB, despre obiceiul alimentar care-i îmbolnăvește pe români
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte pe care interpreta de muzică din Timișoara a mai apucat să le scrie înaintă să moară! Ți se rupe sufletul. Câtă durere
Evz.ro
Naomi Campbell surprinde România. Mii de tineri au venit să o vadă pe litoral
Prosport.ro
Interzis cardiacilor! Cea mai frumoasă prezentatoare TV s-a filmat în timp ce făcea duș la piscină
kanald.ro
Concluziile summit-ului dintre Donald Trump și Vladimir Putin. Ce se va întâmpla cu războiul din Ucraina
Cancan.ro
Înmormântarea Prințesei Kate, plănuită în mare secret! Care a fost planul Palatului Buckingham
iamsport.ro
Gică Hagi a început să înjure un puști de 12 ani, care îl luase la mișto: ”Vezi-ți de treabă, a trecut perioada ta!”
MediaFlux
Zodiile care au parte de o surpriză financiară înainte de finalul lunii
stirilekanald.ro
Prima reacție de la București după întâlnirea lui Trump cu Putin în Alaska. Ministrul Oana Țoiu, despre summitul istoric: "Un prim pas spre deblocarea negocierilor"
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice