Marcel Ciolacu anunţă că PSD va contesta la CCR legea privind desfiinţarea şecţiei speciale

Marcel Ciolacu a anunţat că PSD se opune desfiinţării secţiei speciale şi ameninţă că dacă legea va trece de Parlament, social-democraţii vor ataca măsura la CCR.
Alina Andrei
08 mart. 2021, 12:41
Marcel Ciolacu anunţă că PSD va contesta la CCR legea privind desfiinţarea şecţiei speciale

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a anunţa că PSD va vota împotriva legii de desfiinţare a Secţiei Speciale.

„Menţinem punctul de vedere al CSM. Secţia Specială nu trebuie desfiinţată. Vom vota împotriva ei”, a spus Marcel Ciolacu.

Liderul PSD a mai anunţat că dacă legea va trece de Parlament, social-democraţii vor face toate demersurile şi cva ataca la CCR această lege.

Citeşte şi: Stelian Ion: „Secţia specială a fost un mecanism menit să intimideze şi să persecute magistraţii incomozi”

 

Marcel Ciolacu: PSD va depune moţiune simplă împotriva ministrului Economiei Claudiu Năsui

PSD va depune, în această săptămână, la Senat, o moţiune simplă împotriva ministrului Economiei, Claudiu Năsui, a declarat luni preşedintele social-democraţilor, Marcel Ciolacu.

„Am decis în cadrul Biroului Politic Naţional să depunem în această săptămână la Senat moţiunea împotriva ministrului Năsui, aşa cum am anunţat. Motivele – blocarea măsurii 3, fonduri europene, 478 de milioane de euro în acest moment blocate din cauza faptului că domnul ministru a găsit de cuviinţă să îşi facă un cont de administrator în procedura de selectare a companiilor”, a spus Ciolacu într-o conferinţă de presă la sediul central al PSD.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu se opune desfiinţării Secţiei Speciale. „Avem o criză economică evidentă şi prioritatea acestui Guvern a devenit deodată Secţia Specială”

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Gigi Becali, decizie incredibilă la doar câteva ore după ce a fost operat de un preot neurochirurg: „E adevărat că este riscant”
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. A trăit o viață la care doar unii ar putea visa. A fost o legendă
Playtech.ro
Prognoza meteo pentru iarna 2025-2026. ANM anunţă ninsori chiar în decembrie
Adevarul
Controversă în jurul filmului „Cravata Galbenă”. Echipa de producție, acuzată că a cerut cenzurarea unei recenzii scrise de o elevă: „o catastrofă”
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
O șoferiță și fiicele ei au ajuns în stare gravă la spital, după ce s-au izbit cu mașina de un TIR! Manevra care a costat-o scump pe femeie | VIDEO
iamsport.ro
A participat la Jocurile Olimpice, iar acum e în TOP 10 cei mai căutați fugari! Detalii șocante și recompensă de 15 milioane de dolari
MediaFlux
Vești bune pentru milioane de români! Se MAJOREAZĂ pensiile cu încă 360 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume