Marcel Ciolacu critici dure la adresa premierului Cîţu după demararea proiectului „Vinerea Verde”: Când faci 15 minute pe jos până la Guvern e o ruşine să nu mergi zilnic pe jos!

Marcel Ciolacu a venit cu critici dure la adresa premierului Cîţu, după ce şeful Guvernului s-a alăturat campaniei "Vinerea Verde" și în această dimineață a mers pe jos de acasă la birou.
Alina Costache
12 mart. 2021, 16:07
Marcel Ciolacu critici dure la adresa premierului Cîţu după demararea proiectului

Marcel Ciolacu critici dure la adresa premierului Cîţu. Liderul PSD spune că este chiar ruşinos pentru premierul Cîţu să nu vină zilnic la locul de muncă având în vedere că stă doar la 15 minute de Guvern.

Marcel Ciolacu critici dure la adresa premierului Cîţu după demararea proiectului „Vinerea Verde”: Când faci 15 minute pe jos până la Guvern e o ruşine să nu mergi zilnic pe jos!

„Când stai în zona Primăverii/Dorobanți și faci 15 minute pe jos până la #guvern e o rușine că nu mergi în #fiecare zi pe jos! Mai greu e pentru cel care locuiește în Titan sau în Pantelimon.

Dl. Cîțu uită – din nou! – de ce merge în fiecare zi la guvern: nu pentru a-și etala zilnic ipocrizia, ci pentru a crește nivelul de trai al românilor astfel încât #toți românii să aibă posibilitatea – în mod constant și nu ca dânsul, de poză – de a proteja mediul în care trăim!

#mediu #protejareamediului”, a spus Marcel Ciolacu, pe contul de Facebook.

Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor a lansat campania ”Vinerea Verde”, o inițiativă prin care se dorește reducerea poluării cauzată de transportul cu mașinile personale în marile orașe. Prin urmare, miniștrii au venit la birou cu mijloacele de transport în comun.

Miniștrii Guvernului Cîțu, oameni de rând pentru o zi! Campania încurajează utilizarea transportului alternativ de către angajații din instituțiile publice în scopul reducerii poluării și emisiilor de carbon. ”Vinerea Verde” are ca scop ca până la sfârșitul acestui an, cel puțin unul dintre angajați să vină în ultima zi a săptămânii pe jos, cu bicicleta sau cu transportul în comun și să renunțe la autoturismul personal.

Mai mulți miniștri s-au alăturat campaniei lansate de ministrul Mediului Barna Tánczos și au lăsat mașina acasă în această vineri. Premierul Florin Cîțu s-a alăturat campaniei și în această dimineață a mers pe jos de acasă la birou, plimbarea din această dimineață durând aproximativ 15 minute.

Raluca Turcan, Virgil Popescu și Sorin Cîmpeanu s-au alăturat campaniei și au ales ca mijloc de transport mașinile electrice, încălcând astfel sloganul campaniei ” Stop! Azi mașina stă pe loc!”. Ministrul Muncii a venit la minister cu o mașină marca BMW I3, în valoare de 50.000 de euro, împrumutată de la ministrul Mediului.

Citeşte întreaga ştire aici.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Neluțu Varga, decizie de urgență în plin haos la CFR Cluj: jucătorii şi-au depus memorii! Anunţul patronului ardelenilor. Exclusiv
Capital.ro
UPDATE: Nicușor Dan amână propunerea de premier (SURSE). Cine este favoritul președintelui? Trei nume sunt analizate la Cotroceni
Playtech.ro
România, în topul țărilor europene unde aerul condiționat este un lux. Câți oameni nu își permit să își răcorească locuința
Adevarul
Imagini șocante cu un student care a murit încătușat de polițiști în timp ce făptașul era lăsat liber: „Nu cred că ai fost înjunghiat, amice”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Cum arată Mircea Sandu după ce s-a confruntat cu noi probleme de sănătate. Apariție la Tribunalul București: ”Burleanu și FRF au deschis o acțiune împotriva mea”
MediaFlux
Schimbare la Hidroelectrica. Compania anunță o modificare importantă pentru toți clienții
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți