Marcel Ciolacu, întrebat ce crede despre discursul controversat ținut de Viktor Orban în România: „Nu este treaba mea. Voiați să îi interzic să vină pe teritoriul României?”

Marcel Ciolacu a spus că nu a urmărit discursul controversat ținut de omologul său ungar, Viktor Orban, la Băile Tușnad.
Filip Stan
28 iul. 2024, 13:45
Marcel Ciolacu, întrebat ce crede despre discursul controversat ținut de Viktor Orban în România:

Întrebat ce părere are despre declarațiile lui Viktor Orban, Marcel Ciolacu a spus: „Nu este treaba mea”.

„Nu am văzut declarațiile, îmi cer scuze”, a răspuns Marcel Ciolacu, întrebat ce părere are despre declarațiile lui Viktor Orban din timpul tradiționalului discurs de la Universitatea de Vară.

„E treaba dânsului. A spus ceva de România?”, a întrebat Ciolacu.

„Voiați să îi interzic să vină pe teritoriul României? Același lucru l-a spus și de la Bruxelles și de la Budapesta. Nu este treaba mea”, a mai adăugat Ciolacu.

Citește și Viktor Orban laudă Rusia, în timpul discursului din România: „Ucraina nu va deveni niciodată membră a UE sau a NATO”

În discursul său de la Băile Tușnad, Viktor Orban l-a lăudat pe Vladimir Putin, în timp ce despre Occident a spus că devine din ce în ce mai „irațional”.

„Europa s-a străduit să fie un etalon, să impună valori, democrație liberală, tranziția verde. Majoritatea țărilor de pe mapamond sprijină Rusia. China și Coreea de Nord nu ne miră, sprijinul Iranului e un pic surprinzător, India sprijină Rusia, Turcia nu acceptă valorile propuse de Occident și sprijină Rusia, e surprinzător.

Occidentul e pe cale de destrămare. Presa din Occident spune că cea mai mare primejdie este Rusia. Felul în care se comporta Occidentul nu este rațional, nu se justifică.

Felul în care acționează și gândesc occidentalii poate este logic. De ce noi, Ungaria, nu înțelegem? Avem confruntari geo-politice. Noi spunem că state naționale nu mai există, pentru noi această gandire nu este logică. Lumea este construită din state suverane, statul național nu este o abstracție juridică”, a declarat Viktor Orban.

Citește și 12 copii ucişi de Hezbollah pe un teren de fotbal din Înălţimile Golan în cel mai sângeros atac împotriva Israelului de la începutul conflictului din Gaza. În replică, Israelul a lovit peste noapte ţinte Hezbollah din Liban

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
După ce a anunțat că divorțează, celebrul milionar a mai dat o șansă relației amoroase. Are 4 copii cu partenera sa
Capital.ro
Se schimbă amenzile în România! Informația care ar putea dispărea definitiv din procesul-verbal
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
A fost alături de România în SUA și e convins: ”Puteam fi campioni mondiali în '94!”. Care ar fi fost marele avantaj al naționalei noastre
MediaFlux
De la 1 iulie crește salariul minim pe economie, dar scade cu 100 de lei valoarea neimpozabilă. La cât ajunge netul
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți