Marcel Ciolacu și-a dat demisia din funcția de președinte al Camerei Deputaților

Klaus Iohannis l-a desemnat pe Marcel Ciolacu în funcția de premier al României. Liderul PSD și-a adunat echipa guvernamentală, iar miniștrii lui sunt audiați marți în Parlament.
Filip Stan
14 iun. 2023, 11:48
Marcel Ciolacu și-a dat demisia din funcția de președinte al Camerei Deputaților

Marcel Ciolacu și-a dat demisia din funcția de președinte al Camerei Deputaților pentru a putea ocupa funcția de prim-ministru. Demisia social-democratului a fost înregistrată la Biroul Permanent al Camerei Deputaților.

Citește și Marcel Ciolacu anunţă cele 5 măsuri cruciale din programul noului Guvern: „Salariul mediu, la sfârşitul acestui mandat, va fi cel puţin 1.000 de euro pe lună”

Guvernul condus de Marcel Ciolacu va avea 18 ministere și 2 poziții de vicepremier, câte una pentru fiecare partener de Coaliție.

Iată structura și numele miniștrilor Guvernul Marcel Ciolacu:

Prim-ministru – Marcel Ciolacu

Vicepremier PSD: Marian Neacșu, fără portofoliu

Vicepremier și Ministru al Afacerilor Interne – Cătălin Predoiu, PNL

Ministerul Finanțelor – Marcel Boloș, PNL

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii – Sorin Grindeanu, PSD

Ministerul Afacerilor Externe – Luminița Odobescu, PNL

Ministerul Justiției – Alina Gorghiu, PNL

Ministerul Apărării Naționale – Angel Tîlvăr, PSD

Ministerul Economiei – Radu Ștefan Oprea, PSD

Ministerul Energiei – Sebastian Burduja, PNL

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale – Florin Barbu, PSD

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor – Mircea Fechet, PNL

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației – Adrian Veștea, PNL

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene – Adrian Câciu, PSD

Ministerul Muncii și Solidarității Sociale – Marius Budăi, PSD

Ministerul Sănătății – Alexandru Rafila, PSD

Ministerul Educației – Ligia Deca, PNL

Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării – Ivan Bogdan Gruia, PSD

Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse – Gabriela Firea, PSD

Ministerul Culturii – Raluca Turcan, PNL.

Citește și Primul sondaj politic după rocada Ciolacu-Ciucă: PSD domină cu 30%, PNL, cu 15%, s-ar afla în spatele AUR, cotat cu 22%. USR se dă cu trotineta la 14%

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Sportiva de la Jocurile Olimpice de iarnă care a apărut pe coperta unei reviste pentru adulți. E admirată de femei pentru îndrăzneala sa
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Românii care pot primi bani pentru că locuiesc la bloc. Adunarea generală stabilește câți bani încasează
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Test nuclear secret efectuat de China. SUA acuză camuflarea exploziilor nucleare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil